Liigu edasi põhisisu juurde

Hea klient! Levimas on pankade nimel saadetavad petusõnumid, mille abil püüavad kelmid saada ligipääsu kliendi pangakontole. Kahtluse korral ära ava sõnumiga saadetud veebiaadresse. Loe lisaks.

7 asja, mida peaksid teadma välkmaksete kohta

Pankade statistika näitab, et kiired ja turvalised välkmaksed on klientide poolt hästi vastu võetud.

Kui täna tehakse välkmaksena ligi pooled pangaülekannetest, siis võib prognoosida, et varsti on kõik Eesti-sisesed ülekanded välkmaksed. Kuigi välkmaksed on juba väga levinud, ei teata nende kohta palju. Coop Panga igapäevapanganduse juht Teet Kerem pani kirja 7 olulist fakti.

1. Mis on välkmaksed?
Välkmaksega jõuavad pankadevahelised euromaksed saaja kontole vähem kui kümne sekundiga ööpäevaringselt, sh ka nädalavahetustel ja riigipühadel. Euroopas on süsteemiga liitunud umbes 60 protsenti kõigist makseteenuse pakkujatest, välkmakseid saab teha 34 Euroopa riigi vahel ja 99 protsenti välkmaksete tehingutest teostatakse kiiremini kui kolm sekundit.

2. Välkmaksed on kohal enne, kui jõuad sõpra teavitada
Varem käis nii, et tegid makse ja andsid sõbrale teada makse tegemisest, saates maksekinnituse või kopeerides maksekinnituse sõnumi. Seejärel sõber ootas innukalt laekumist, väga innukad vaatasid pankadevaheliste maksete toimumise aegu kodulehtedelt ning hädasolijad helistasid panka, et uurida, millal makse ometi laekub. Välkmaksete ja mobiilirakenduse kasutajatel pole see enam tarvilik – enne, kui jõuad sõpra teavitada, on pank teda laekumisest juba teavitanud. Kõik suuremad Eesti pangad pakuvad teavitusi maksete laekumisel või on lähiajal selle funktsionaalsuse lisamas.

3. Turvalisus ennekõike
Maksed ja nende kiirus lisab igapäevaellu mugavust, kuid iga uue mugavusega kaasnevad ka riskid. Raha liigutamine maksete abil oli varem aeganõudev, aga see andis ka võimaluse pankadel lihtsamini sekkuda, kui maksega esines mõni probleem. Pangad teevad kõik endast tuleneva, et eksimuse tõttu ei kantaks raha valele kontole, aga kiirete maksete puhul on saatja vastutus senisest suurem. Seega kontrolli kindlasti makset tehes kontonumbrit ja mis peamine – ära jaga oma internetipanga paroole kellegagi. Mobiili avaekraanile tasub kindlasti seadistada parooli või biomeetrilise tuvastuse nõue, et suvaline inimene ei saaks sinu pangaäpist ülekannet teha.

4. Vali endale sobivaim pank
Eesti pangandusmaastikul on viimastel aastatel toimunud suur muutus vabapanganduse suunal. Kodupanga mõiste on üha enam hägustumas ning mitmes pangas arveldamine on uus normaalsus. Inimesed tarbivad teenuseid seal, kus pakutakse neile kõige paremini sobivaid ja mugavamaid teenuseid. On see siis kaart, mis annab boonuseid, või välkmaksed kõigis kanalites. Kui sul või su tuttavatel on üha rohkem arveldusi erinevate pankade vahel ning maksete teostamise kiirus on oluline, siis vaata üle, mida turul pakutakse ja tee oma valik sellest lähtuvalt.

Eestis on välkmaksete süsteemiga liitunud Coop Pank, LHV Pank, SEB Pank ja Swedbank. Eesti Panga andmetel on sellega kaetud ligikaudu 94% kõikidest Eestis avatud eraisikute ja ettevõtete pangakontodest. Sama suur osakaal maksetest täna veel välkmaksena ei toimi. Nii Coop Pank, LHV kui ka SEB võtsid välkmaksed kasutusele kohe täies mahus, mis tähendab seda, et makseid nii saadetakse kui ka võetakse vastu välkmaksetena. Swedbanki kliendid saavad välkmakseid algatada hetkel ainult mobiilipangas.

5. Välkmaksete osakaal kasvab kiiresti
Riigisiseste pankadevaheliste maksete hulgas on välkmakse osakaal tõusutrendis – Coop Pank liitus süsteemiga tänavu aprillis, kui välkmaksed moodustasid 40 protsenti kõikidest riigisisestest maksetest. Vaid mõne kuuga on see osakaal kasvanud juba 44 protsendini kõikidest Eesti pankade maksetest. Eesti Pank prognoosib, et riigisiseste välkmaksete osakaal tõuseb hinnanguliselt 70 protsendini kõigist maksetest niipea, kui kõikidel pankadel õnnestub turvalised välkmaksed oma süsteemiga siduda. Eesti Pankade piiriülestest pankadevahelistest maksetest moodustavad välkmaksed 40%.

6. Alati on võimalus, et makse ei liigu sekunditega
Hetkel saab pankade vahel välkmaksena kanda kuni 15 000 euro suuruseid summasid. Kui teed suuremaid ülekandeid või esineb mõni tehniline probleem, siis võib alati juhtuda, et makse ei teostu välkmaksena. Pangad pakuvad selleks erinevaid lahendusi – näiteks Coop Panga maksekorraldusel on näha, kas makse teostus välkmaksena või mitte.

7. Varsti liiguvad välkmaksetena ka suuremad summad
Hetkel saab pankade vahel välkmaksena kanda kuni 15 000 euro suuruseid summasid. 10. septembril otsustati suurendada seda piirmäära, tõstes selle alates 1. juulist 2020 100 000 euroni.

Üleeuroopaline visioon näeb ette, et SEPA välkmakse saab tulevikus võrdväärseks makseviisiks kaardimaksete ja sularaha kõrval. Selleks on vaja makselahendusi, mis muudavad maksmise mugavaks nii isikute vahel, kaupluses, e-kaubanduses kui ka teenusepakkujate juures kohapeal. Välkmaksest on saanud uus normaalsus ja peagi asendavad välkmaksed enamiku tavamaksetest.

Jaga

Teised postitused

Kuidas on kõige targem arveid ühest pangast teise viia?

Püsimaksega e-arved on mugav viis oma igapäevaseid rahaasju korras hoida. Kui aga tekib plaan vahetada kodupanka, siis võib esmajoones hirmutada mõte kõigi nende arvete üleviimisest uude panka. Tegelikkuses on see protsess aga lihtne ja kiire ning nõuab vaid paari minutit tegutsemist, räägib Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse juht Moonika Maaring.

Mida enne hobimasina tänavale viimist meeles pidada?

Soojad ilmad on jõudnud ka Eestisse ning sellega muutub meie liikluspilt taas kirevamaks. Tavapäraste igapäevaste autode kõrval võtavad oma koha sisse nii kergliikurid, mootorrattad kui hobiautod, mis talvel garaažides on oodanud oma võimalust. Millele aga tähelepanu pöörata enne, kui kahe- või neljarattalisega kevadet nautima minna, räägib lähemalt Coop Kindlustusmaakleri juht Raivo Piibor.