Liigu edasi põhisisu juurde

Hea klient! Seoses pühadega ei liigu 29. märtsist kuni 1. aprillini Euroopa ehk SEPA maksed. Pangasisesed maksed ja pankadevahelised välkmaksed liiguvad tavapäraselt. 

Kuidas uuel aastal oma rahaasjad kontrolli all hoida?

Aasta algus on hea aeg aja mahavõtmiseks ja eesmärkide seadmiseks. Et unistused raha tõttu teostamata ei jääks, on mõistlik võtta sihiks raha säästmine ja kasvatamine. Algust on hea teha väikeste summadega ja olla sihikindel – nii õnnestub eesmärkide saavutamine kindlasti. Meil on Sulle 10 praktilist nippi, mis aitavad raha kogumisega algust teha.

10 nippi raha säästmiseks:
 

1. Tee säästmisest elustiil
Säästmine on kasulik, kui teha seda järjekindlalt pikema aja jooksul. Säästlikult elamine võiks olla osa elustiilist – just niisamuti, nagu näiteks regulaarne trennitegemine või tervislik toitumine.

2 . Juhi oma rahaasju teadlikult
Mõtle läbi, millele ja kui palju Sul igakuiselt kulub. Hoia oma tulud ja kulud järjepidevalt kontrolli all. Hea lahendus on pere eelarve pidamine. Nii saab täpse ülevaate, millele raha kulub ja näed kohti, kust õnnestuks kokku hoida.

3. Pane paika raha kogumise eesmärgid
Unistad reisimisest või millegi ilusa ostmisest? Samas kodu vajab remonti ja auto väljavahetamist? Võta ette üks suur eesmärk korraga. Pane paika summa, mis tuleb kokku koguda, ja igakuine väiksem eesmärk. Raha kogumine edeneb paremini, kui omad jooksvalt ülevaadet kulutustest ja sellest, kuidas eesmärgi saavutamisele lähemale liigud.

4. Tarbi vähem ja taaskasuta
Ostes vähem, aga kvaliteetsemaid riideid ja asju, kulutad vähem nii oma raha kui ka keskkonda. Kasutuna seisma jäänud asjad müü maha. Enne suuremate ostude tegemist uuri teise ringi pakkumisi. Eriti kasulik on see asjade puhul, mida vajad lühikese aja jooksul – näiteks lastemööbel ja -tarbed.

5. Võta kasutusele ostunimekiri
Poodi minnes tee alati nimekiri asjadest, mida vajad. Väldi emotsioonioste ja kui kahtled, siis võta järelemõtlemisaega. Toitu osta täpselt nii palju, kui jõuad ära süüa, siis pole tarvis midagi ära visata. Teadlikult tarbida aitavad eelnevalt läbi mõeldud menüü ja ostunimekiri. eCoopis on mugav lahendus ostunimekirja koostamiseks, sealt leiad ka retseptiinspiratsiooni ja näed kehtivaid sooduspakkumisi.

6. Vaata üle igapäevased harjumused
Raha kogumise aluseks on kokkuhoidlikkus, kuid seda eelkõige asjadelt, millelt saab säästa nii, et elukvaliteet ei kannataks. Säästmine ei tähenda automaatselt kõikidest meelistegevustest loobumist. Mõtle läbi, kuidas senisest soodsamalt jätkata – näiteks korralda kohviku külastamise asemel õhtusöök sõpradega kodus või mine treeninguklubi asemel loodusesse sportima.

7. Teeni oma oskustega lisaraha
Kui raha kipub näppude vahelt kaduma ja säästmiseks kuidagi ei jagu, siis mõtle kokkuhoidmise asemel hoopis sellele, kuidas saaksid rohkem teenida. Võib-olla on Sul mõni hobi, mida saaksid raha teenimiseks kasutada – näiteks oled hea kokk või käsitöömeister. Mõtle läbi, kuidas saaksid neilt oskustelt rahalist kasu lõigata.

8. Pane oma asjad teenima
Lisaraha võid teenida ka oma hinnalisemate asjade abil. Näiteks võid puhkuse ajaks korteri ja auto välja rentida või teenida lisaraha sõidujagamisteenust pakkudes. Lisatulu allikaks võib olla ka tühjalt seisev parkimiskoht, mida saad nutirakenduse abil teistele kasutada anda.

9. Hoiusta
Kui Sul on juba õnnestunud väike rahaline tagavara kõrvale panna, siis ära lase oma rahal lihtsalt pangakontol seista – tavalisel pangakontol ei teeni Sinu raha sentigi lisaks ja inflatsiooni tõttu raha väärtus ajas väheneb. Turvaline lahendus raha kasvatamiseks on hoiustamine. Pangas hoiustamine on riskivaba – hoiusumma säilimine hoiuperioodi lõpuks on sajaprotsendiliselt tagatud. Lisaks on hoiused riigi poolt tagatud – kõik hoiused koos kogunenud intressidega väärtuses kuni 100 000 eurot hoiustaja kohta on tagatisfondi seaduse järgi garanteeritud. Coop Panga hoiustel on teiste suurte pankadega võrreldes kõrgemad intressid – teenid tulu kuni 2% aastas.

10. Investeeri
Investeerida saab nii iseendasse (näiteks oma arengusse, haridusse, teadmistesse, oskustesse) kui ka ajas kasvava väärtusega asjadesse (näiteks aktsiatesse, kinnisvarasse, väärtesemetesse vms). Alusta iseendast. Kui Sul on teadmised ja oskused ning armastad seda, mida teed, siis toob see kindlasti kasu ka materiaalses võtmes. Aktsiainvesteeringuteks vajad algkapitali ja teadmisi õigete valikute tegemiseks. Investeerimine on pikaajaline protsess, millega kaasnevad riskid, kuid õigete otsuste korral ka potentsiaalselt suured tulud.
 

Jaga

Teised postitused

Kortermajade renoveerimiseks on praegu suurepärane aeg

Korteriühistutel on hetkel parim aeg hakata ellu viima oma renoveerimisprojekte, kuna ehitushinnaindeksi kasv on pidurdunud ja olukord ehitusturul soosib tellijaid. Lisaks on Eesti pankadel suur huvi rahastada renoveerimisprojekte, jagab Coop Panga ärikliendisuhete juht Villi Hunt.