Liigu edasi põhisisu juurde

Laenamise ABC

Erakliendile

Suhtumine laenamisse ja laenudesse on igal inimesel erinev. Levinum hoiak on siiski negatiivne, kuna mõningatel juhtudel ei ole tarbijad oma võimeid õigesti hinnanud, pole teinud ise vajalikku eeltööd või kuhugi pimesi alla kirjutanud ning seetõttu laenuikkesse jäänudki. Mõistlikul eesmärgil läbikaalutud laenamine võib olla aga suureks abiks, näiteks oma kodu soetamiseks.

Panime ritta mõned soovitused, mida järgida, kui peas keerlevad laenuvõtmise mõtted.

1. Ole veendunud, et sul on seda laenu kindlasti vaja

2. Kalkuleeri hoolikalt oma võimalusi

Mis liiki laenu vajad? On see kodulaen uue kodu ostmiseks, väikelaen auto ostmiseks, väiksemateks remonditöödeks jne või laen kinnisvara tagatisel suuremateks renoveerimistöödeks või kinnisvara ostmiseks investeerimise eesmärgil vms.

Millised on Sinu praegused kohustused? Oluline on meeles pidada, et kokku võivad kohustused olla maksimaalselt 40% sissetulekust (sh järelmaksud, liising jms). Ligikaudse laenusumma saad välja arvutada laenukalkulaatoriga.

Kas uue kodu sissemakse tuleb omafinantseeringust või tuleb arvestada lisatagatisega.

3. Prognoosi tulevikukäitumist

Kui pikaks ajaks laenu võtta ja kas suudad tulevikus seda tagasi maksta. Muutused võivad tekkida ootamatult – maksevõime muutumine, Euribori tõusuga tagasimaksete suurenemine...

Kas tahad laenu võtta üksi või kaastaotlejaga. Koos laenu võttes peab arvestama mõlemast osapoolest võimalike tekkivate ohtudega – töö kaotus, lahkuminek, sissetuleku oluline vähenemine jms.

4. Tutvu erinevate laenupakkujate tingimustega

5. Küsi personaalset konsultatsiooni

Kuna laenamine on väga individuaalne, siis mõistlik on vajadused ja võimalused läbi arutada laenuspetsialistiga, kes saab tähelepanu juhtida olulistele laenulepinguga seotud punktidele ning soovitada parimat lahendust.

6. Arvesta laenu võtmisega seotud kuludega

Lisaks tagasimaksetele peab laenulepingu sõlmimisel arvestama ka lisakuludega nagu lepingutasu, notaritasu, riigilõiv, tagatisvara hindamine, tagatisvara kindlustamine ja võimalikud lepingu muutmise tasud.

Iga laen on kohustus, mis tuleb hoolikalt läbi mõelda ning enne lepingu sõlmimist tutvuda lepingu tingimustega.