Uudised

Turvariskiga ID-kaartide uuendamine

01.11.2017

Hea klient!

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) soovitab kõigil turvariskiga ID-kaardi omanikel hakata kaarti kauguuendama. Uuendamise tarkvara on testperioodi läbinud ning enamik e-teenuseid juba toetab uuendatud ID-kaarti.


Uuendada tuleb kõiki pärast 2014. aasta 16. oktoobrit väljastatud ID-kaarte, mida kasutatakse elektrooniliselt. Politsei- ja Piirivalveameti (PPA) kodulehel saab dokumendi numbri järgi ise kontrollida, kas ID-kaart kuulub turvariskiga kaartide hulka ning vajab uuendamist. Kaarti ei pea uuendama inimesed, kes oma kaardiga digiallkirja ei anna või ei kasuta e-teenuseid oma ID-kaardi PIN1 või PIN2 sisestades. Isikut tõendava dokumendi ja kliendikaardina kehtivad kõik kaardid oma kehtivusaja lõpuni. Digiretsepti kasutamiseks patsiendina ei ole samuti vaja ID-kaarti uuendada.

ID-kaardi uuendamiseks on vaja arvutit ja kaardilugejat. Kaardi uuendamiseks tuleb veebilehelt installer.id.ee arvutisse laadida ID-kaardi tarkvara uusim versioon ja järgida ekraanil olevaid juhiseid. Veebilehel www.id.ee on avaldatud kauguuendamise protsessi täpne juhend ning video sellest, kuidas kaarti uuendada.

Kellel ei ole võimalust arvutis ID-kaarti uuendada või tekivad tõrked, saavad dokumendi sertifikaate uuendada PPA teenindustes. Alates 26. oktoobrist toodetavatel ID-kaartide kiipidel on uus tarkvara juba kasutusel ning neid kaarte uuendama ei pea. Varem toodetud ID-kaardid, millele inimene pole seni järele läinud, uuendab PPA teenindaja.

ID-kaardi uuendamisel võib esineda tõrkeid, kuid palume arvestada, et see on hetkel ainus lahendus, kuidas on võimalik ID-kaardi turvariski maandada võimalikult kiiresti. Mac`i kasutajad peavad pärast uuendust arvestama veebilehitsejate piirangutega. Umbes kuuks ajaks kaob võimalus dokumente krüpteerida, selle lahenduse väljatöötamisega RIA tegeleb.

Turvariskiga ID-kaarte saab uuendada nii oma arvutist kui ka PPA teeninduses kuni 31. märtsini 2018. 1. aprillist turvakaalutlustel uuendamata sertifikaadid tühistatakse. Tühistatud sertifikaatidega dokumenti uuendada ei saa ning elektrooniliseks kasutamiseks tuleb taotleda uus kaart.

Oluline info enne dokumendi uuendamist

  • uuendamist vajavad dokumendid, mis on välja antud pärast 2014. aasta oktoobri keskpaika
  • kontrolli, kas Sinu dokument on turvariskiga ning vajab uuendamist PPA kodulehel
  • uuendamiseks laadi alla uusim ID-kaardi tarkvara veebilehelt <strong>installer.id.ee</strong>
  • varu enne uuendamist uute PIN-koodide kirjapanemiseks paber ja kirjutusvahend
  • dekrüpteeri arvutis olevad dokumendid, kuna uuendatud kaardiga neid enam avada ei saa
  • kui ID-kaart on Sinu töövahend, veendu enne uuendamist, et Sinu asutuse süsteemid toetavad uuendatud kaarti. Küsi ole oma tööandjalt või IT-toelt!
  • vaata juhiseid ja õppevideot veebilehelt www.id.ee

Jaga:

Viimased uudised