Liigu edasi põhisisu juurde

15 minutiga miljonäriks? Jah, pensionisammastega on see võimalik

Kas teadsid, et pannes teise ja kolmanda pensionisamba enda jaoks optimaalselt tööle, saad veerand tunniga ehitada väga korraliku ja efektiivse investeerimisportfelli. Kui alustad piisavalt vara ja oled järjekindel, võib sinu pensionivara ulatuda miljoni euroni, kirjutab Tuleva asutaja ja fondijuht Tõnu Pekk.

Pensionisammaste ümber on viimasel ajal nii palju infomüra, et peamine kipub ununema. Esmalt tasuks enda jaoks läbi mõelda, kas turvatunne tulevikus on sinu jaoks tähtis ja oled valmis selle nimel täna raha koguma. Kui jah, siis on kaval infomürast läbi vaadata ja kohe tegutsema asuda.

Pensionisambad on lihtsad ja head maksueelisega investeerimistooted

Nii algajal kui ka edasijõudnud investoril on alati mõistlik enne muude investeerimisvõimaluste otsimist kasuta ära teise ja kolmanda samba maksueelis. Näiteks kolmas sammas on suurepärane tööriist kogumiseks, sest riik on teinud kolmanda samba fondidele olulise maksusoodustuse – sissemaksetelt tagastatakse tulumaks. Maksusoodustus annab sinu vara tootlusele edumaa, millega teistel investeeringutel on raske võistelda.

Pensionisammastesse raha paigutades ei tasu lasta end häirida „pensionile“ viitavast nimest. Eeldusel, et valid kogumiseks madalate kuludega indeksifondi, saad lihtsalt väga hea pikaajalise investeerimistoote. Seega on pensionifondi valides oluline jälgida, kui suur on ühe või teise fondi valitsemistasu ja jooksvad tasud – hea on valida alati madalate tasudega indeksifond.

Teisest ja kolmandast pensionisambast saad vajadusel raha välja võtta nii enne kui pärast pensioniikka jõudmist. Siinjuures on võrdlus esimese samba ehk riikliku pensioniga tarbetu, sest riik ei maksa kunagi kogu pensionit korraga välja, ent teise ja kolmandasse sambasse kogutud rahaga teed seda, mida ise õigeks pead.

Samas tasub meeles pidada, et pensionifondidesse kogumine ja neis oma raha kasvatamine tuleviku tarbeks ei ole sprint, vaid pikamaajooks. Seega, kui hädavajadust pole, siis sammastesse kogunenud raha väljavõtmisega ei tasu kiirusta. Näiteks teisest sambast raha välja võttes jätaksid sellest riigile tulumaksuks tervelt viiendiku ning kaotaksid kümneks aastaks võimaluse tootlust teenida ja maksudelt võita.

Tuleva

Selleks, et kontrollida, millised pensionisambad sul olemas on ja millistesse fondidesse nende abil raha kogud, tasub külastada pensionikeskus.ee -> Minu Pensionikonto või tuleva.ee -> Sisenen. Nii saad veenduda, et oled teinud nii teise kui kolmanda samba osas enda jaoks parimad valikud ja kogud raha madalate tasudega indeksifondidesse, mis on näidanud pikas perspektiivis parimat tootlust. Selle kontrollimine ja vajadusel teise või kolmanda samba avamine ning optimaalseima fondi valimine võtab kõigest 15 minutit. Kui otsustad koguda madalate kuludega Tuleva III Samba Pensionifondis, saad selle avada ja teha sissemakseid mugavalt ka Coop Panga mobiiliäpis.

Minu lihtne ja aegasäästev investeerimisstrateegia

Kui soovid penisonivarade kohta rohkem lugeda, soovitan alustada siit blogiseeriast. Luban, et oled pärast Laura lugudega tutvumist raha kogumisel ning kasvatamisel oluliselt enesekindlam kui varem.

Laura on väljamõeldud tegelane, aga tema investeerimisstrateegia on väga sarnane sellega, mida ka mina päriselus teen. Need kaks rahapaigutust moodustavad Laura kogumisportfelli olulisema osa:

  1. 2+4% minu palgast läheb iga kuu automaatselt madalate kuludega teise samba indeksifondi. Minu raha läheb Tuleva Maailma Aktsiate Pensionifondi.
  2. 15% mu palgast läheb automaatselt madalate kuludega kolmanda samba indeksifondi. Minu raha läheb Tuleva III Samba Pensionifondi.


Tuleva
Coop Panga juht Margus Rink (vasakul) ja Tuleva fondijuht Tõnu Pekk.

Kas Tulevale on häid alternatiive?

Mõistliku tasuga teise samba indeksifondid on ka SEB Pensionifond Indeks 100 ja Swedbank Pensionifond Indeks, aga ole siin tähelepanelik ja ära aja neid segi SEB ja Swedbanki vanade fondidega. Hea madalate tasudega kolmanda samba fond on ka Swedbank III Samba Pensionifond Indeks.

Tulevas kogudes on meil kõigil aga üks suur eelis see, et siis ei pea me otsima häid valikuid halbade, kõrge tasuga investeerimistoodete vahelt. Mida rohkem inimesi Tulevas kogub, seda paremaks lähevad tingimused kõigile.

Paljud Coop Panga kliendid eelistavad Tulevas koguda ka seetõttu, et mõlemad organisatsioonid põhinevad kodumaisel kapitalil ja panustavad Eesti inimeste majandusliku heaolu edendamisse. Coop Panga ja Tuleva ühine eesmärk on innustada Eesti inimesi raha kogumise peale mõtlema – ka nende inimeste seas, kes tänaseks pole seda erinevatel põhjusel veel teinud.

Jaga

Teised postitused

Tagastatud tulumaks loob soodsa pinnase kogumiseks

Eelmise aasta eest enammakstud tulumaksu hakkab maksuamet tänavu tagastama 5. märtsist. Mullu tagastati inimese kohta keskmiselt 200–300 eurot, kuid riigilt võib parimatel juhtudel tagasi saada suisa mitu tuhat eurot. Coop Panga erakliendipanganduse juht Karel Parve annab nõu, kuidas enammakstud ja tagasi saadud tulumaksusumma kõige tulusamalt teenima panna.

Tulude deklareerimine on alanud: mida kinnisvara omanikuna silmas pidada?

Alates 15. veebruarist kuni 30. aprillini saab esitada tuludeklaratsioone Maksu- ja Tolliametile ning enammakstud tulumaksu tagastatakse alates 5. märtsist. Coop Panga erakliendi kinnisvarafinantseerimise äriliini juht Karin Ossipova toob välja kodulaenu ja kinnisvaraga seotud olulised punktid, millele tuludeklaratsiooni esitades tähelepanu pöörata.