Liigu edasi põhisisu juurde

7 lihtsat nippi auto talviseks ettevalmistuseks

Oktoobrikuu esimesed külmad on tihti paljudele ehmatavad ja ka häirekellaks. Lisaks maja-, aia- ja muudele töödele tuleb valmistada ette ka oma auto. Kõikuv majandusseis paneb paljusid kindlasti mõtlema, kas ja millised hooldustööd oma autol enne talve ette võtta ning mis pikemas perspektiivis kasulikum on - kas parandada ja hooldada vana või hankida sootuks uus. Mõtteid neljarattalise talvehooajaks ettevalmistamiseks jagab koos meiega Ideal Auto tegevjuht Priit Paas.

Üks, mis kindel - talv saabub alati ootamatult. Selleks, et pakase järsku saabumist veidi leevendada, veendu juba sügisel, et Sul on olemas heas seisukorras ja kvaliteetsed talverehvid ning ära jäta rehvide vahetamist viimasele hetkele. „Kehvas seisukorras rehvid võivad saada saatuslikuks, kuna sõiduki pidurdusteekond pikeneb ning kontroll auto üle väheneb tunduvalt,“ sõnab Paas. Oluline on tähele panna, et talverehvide mustrisügavus peab olema vähemalt 3 mm. Kui rehvi mustrisügavus on juba 6 mm peale kulunud, tasub hakata uute rehvide peale mõtlema, kuna muster kulub üsna kiiresti. Uued rehvid tuleks hankida iga viie aasta tagant, kuna rehvi haarduvus ning elastsus väheneb iga aastaga.

Selleks, et autokere talve üle elaks, on üks lihtsamaid ettevalmistusi sõiduki kerelt pigi ja muu mustuse eemaldamine. Pärast pigipesu soovitame auto vahatada. Miks on vahatamine vajalik? Vaha muudab värvi või laki pinna libedamaks, mis aitab katta pisemad poorid. Tänu vahatamisele ei haaku mustus nii lihtsalt ja tugevalt auto külge. Ka auto puhtana hoidmine on oluliselt lihtsam, kui auto on eelnevalt vahatatud. Lisaks tasub talveperioodil auto pesemine tihemini ette võtta kui muidu, kuna teedelt auto kerele pritsiv sool tekitab roostet.

Enne talve saabumist tasuks kindlasti üle kontrollida oma neljarattalise sõbra aku. „Eriti oluline on see sõidukite puhul, mille aku on vanem kui 5 aastat,“ sõnab Paas. Kui Sinu auto on juba pikemat aega kasutuseta olnud, siis on soovitatav aku enne sõitmist täis laadida, et saaksid muretult teele asuda. Akude seisukorda saab kontrollida automargi sertifitseeritud teeninduses või kvaliteetses töökojas.

Akende puhtana hoidmiseks, vaheta kindlasti klaasipesuvedelik juba aegsasti talvise pesuvedeliku vastu. „Nii ei juhtu seda, et esimeste külmakraadide saabudes klaasipesuvedelik ära külmuks ning aknad puhastamata jääks,“ soovitab Paas. Ei ole vähem oluline puhastada autoklaase ka seestpoolt. Selleks sobivad hästi alkoholi baasil vahendid, millega puhastate kodus peegleid. Lisaks tuleb veenduda aknakaabitsa ja -harja olemasolus, et lume ja jää saaks kenasti autolt eemaldada. „Kindlasti kasuta auto akendel ja kerel selleks ette nähtud kaabitsat ja harja, mitte pangakaarti või CD-plaati, et autot mitte ära kriimustada,“ paneb Paas südamele.

Mida paljud ei tea, kuid on sama oluline eelnevaga - hooldada tuleb ka tihendeid ning uksehingesid. „Et auto uksed ja luugid muretult ka kõige külmema ilmaga avaneks, tuleks tihenditelt niiskus eemaldada ja määrida nii tihendeid kui liikuvaid osasid selleks ettenähtud hooldusvahenditega,“ õpetab Paas. Lisaks tihenditele tuleb tähelepanu pöörata ka uksehingedele ja -lukkudele ning piirajatele. Tähelepanuta ei tasu ka jätta auto salongi ning spetsiaalse puhastusvahendiga nahkistmeid hooldada. Korrapäraselt ja õigesti hooldatud nahkistmed peavad vastu nii suve kui talve ning ei muutu rabedaks kuuma ega külmaga.

Üks olulisemaid komponente mootori töös on jahutussüsteem ning sinna juurde käiv jahutusvedelik. Jahutusvedelik aitab suvel soojaga mootoris üleliigset kuumust vältida ning talvel vastupidi - hoida mootorit külmumise eest. Selleks, et talvel kõva pakasega mootori külmumist vältida, kontrolli oma jahutusvedeliku külmumispunkti. Kui jahutusvedelikku pole pikka aega vahetatud või see on muutunud häguseks, oleks mõistlik see enne talve tulekut ära vahetada. “Kindlasti ei tohi jahutusvedelikke ise kokku segada ning kasutada tuleb jahutusvedeliku valmissegu autotootja soovituste järgi,” paneb Paas südamele.

Viimane, kuid kindlasti mitte vähem oluline, on nii õli kui ka õlifiltri vahetus. Kuigi õli vahetatakse tavaliselt 20 000 – 30 000 km tagant, võib enne talve tulekut aga enda südamerahuks nii õli kui ka õlifiltri välja vahetada. „Nii võid kindel olla, et auto mootor töötab ka pakasega tõhusalt ja Sa ei jää oma sõidukiga tee äärde,“ sõnab Paas.

Lihtsad nipid, mida enne talve tulekut meeles pidada:

  • Veendu, et Sul on olemas korralikud talverehvid. Talverehvi mustrisügavus peab olema 4 kuni 8 millimeetrit. Kulunud talverehvid tuleb kindlasti uute vastu vahetada.
  • Pese auto puhtaks, vahata ning lase teha roostetõrje. Puhas auto aitab vältida rooste teket ning auto kere säilib tänu sellele kauem terve. Lisaks on enne talve tulekut mõistlik lasta teada-tuntud tegijal teha autole korrosioonitõrje, et saaksid oma neljarattalist sõpra aastaid nautida.
  • Kontrolli üle oma sõiduki aku. Akude eluiga on kuni 5 aastat. Selleks, et sõidurõõmu jätkuks kauemaks, kontrolli, et Sinu auto aku oleks töökorras ning pikemalt seisnud sõiduki korral lae aku igaks juhuks enne talvehooaega täis.
  • Vaheta klaasipesuvedelik talvise vastu. Nii võid kindel olla, et esimeste külmade saabumisel saad aknad puhtaks ja klaasipesuvedelik ei külmu ära.
  • Hoolda tihendid ja nahkistmed. Tihendite ja uksehingede hooldamine tagab selle, et Sinu auto uksed ja luugid avanevad muretult ka pakasega. Samuti puhasta nahahooldusvahendiga oma auto nahkistmed, et need külmaga ei praguneks.
  • Kontrolli jahutusvedelikku. Et talvel kõva pakasega mootori külmumist vältida, kontrolli, mis värvi jahutusvedelik on Sinu auto jahutussüsteemis. Kui jahutusvedelik vajab vahetamist, pöördu selleks sertifitseeritud autoteenindusse.
  • Vaheta välja õli ja õlifilter. Selleks, et Su neljarattalise sõbra mootor nurruks ka pakasega, tasub enne talveperioodi õli kui ka õlifilter välja vahetada.

Kui tundub, et auto ettevalmistamine talveks või uue auto soetamine lööb eelarve lõhki, siis hea abimees on autolaen, tänu millele saad headel tingimustel uue sõiduvahendi soetada. Autolaenu taotluse saad mugavalt täita veebis ning on hea võimalus suuremad väljaminekud pikema aja peale ära jagada.

Jaga

Teised postitused

Paavo Truu: kui tööpuudus jääb madalaks, elame kriisi üle

Kuigi Eesti majanduses on mitme indikaatori põhjal majanduskriis justkui käes, piirdub suurem tagasilöök hetkel vaid teatud sektoritega ja laiemalt saavad Eesti inimesed tänu madalale tööpuudusele hakkama. Seda tuleb hoida: hetkel on valitsusel kõige olulisem leida viise tööhõive toetamiseks, mitte nõrgestada ettevõtteid uute regulatsioonide ja maksudega, kirjutab Coop Panga finantsjuht Paavo Truu.