Liigu edasi põhisisu juurde

7 nõuannet uue aasta eelarve koostamiseks

Kiire pidustuste aeg on möödas ja alanud on aasta 2020. Uue aastanumbri tulekuga on väga hea aeg vaadata üle oma vanad harjumised ja seada värsked eesmärgid.

Paljude jaoks tähendab see oma rahalise seisu parandamist – olgu selleks kas säästmine või kindlas eelarves püsimine. Lihtne tõde on, et inimene peaks tuleviku tarbeks säästma 20% oma kuisest sissetulekust. Meil on pakkuda mõned nipid, kuidas käesoleval aastal eelarves püsida ja raha koguda.

1. Pane kirja kõik oma sissetulekud
Peamine sissetulekuallikas tavaliselt on igapäevatöö eest saadud palk, kuid kui oled investeerinud näiteks kinnisvarasse, siis kas saad sellelt ka üüritulu? Või ehk oled säästnud ja  Sul on ka kogumishoius?

2. Pane kirja oma kindlad igakuised väljaminekud
Kirjuta üles, kui palju kulub Sul igas kuus toidule, sideteenustele, transpordile, laenudele ja liisingutele. Mõtle läbi, kas Sul on veel mõni kulutus, mis kindlasti on vaja teha?

3. Pane kirja oma soovid
Kas sooviksid vähemalt korra kuus käia kinos, vaadata ühe teatrietenduse, osta uue pluusi või sõita hoopis puhkusereisile? Millised on need soovid, mida Sul tingimata vaja ei ole, aga mida sooviksid?

4. Arvuta kokku, kui palju Sinu sissetulekust võtavad kindlad kulutused ja kui palju soovid säästa
Mõtle läbi, kas kõiki neid kulutusi tehes jääb midagi alles ka säästmiseks ja hädaolukordade tagavaraks? Kuisest eelarvest peaks vähemalt 20% sissetulekust jääma säästudeks. On Sul see tagavara, et vajadusel näiteks kolm kuud ilma sissetulekuta hakkama saada?

5. Nüüd mõtle hoolega, kui väga Sul siiski soovide reale kirja pandud asju vaja on
Kui oled kõik eelneva kirja pannud, siis vaata üle, kas sealt võiks ehk midagi maha kriipsutada? Võib selguda, et mõne kulu osakaal on küllaltki suur ja seda mitte ostes võib hoida kokku korraliku summa.

6. Hoia oma kulutustel silma peal. Pane need kirja ja tee kas iga nädal või iga kuu kokkuvõte
Kui jälgid pidevalt oma raha liikumist, on Sul peagi selge, kuhu ja kui palju raha kulub.

7.    Kohanda eelarvet teatud aja tagant
Ajaga muutuvad meie vajadused, kindlaid kulutusi tuleb juurde või väheneb, samuti muutuvad meie tahtmised. Mõne kuuga võid Sa oma sissetulekuid kasvatada või need võivad vastupidiselt hoopis kahaneda.

Nii nagu treeningu alustamisega on ka uute eesmärkide kirjapanemisel kõige olulisem just see esimene samm. Proovi neid lihtsaid soovitusi, sest tõeline muutus algab Sinust endast ning soovist oma seatud eesmärkide täitmise suunas liikuda.

Jaga

Teised postitused

Tagastatud tulumaks loob soodsa pinnase kogumiseks

Eelmise aasta eest enammakstud tulumaksu hakkab maksuamet tänavu tagastama 5. märtsist. Mullu tagastati inimese kohta keskmiselt 200–300 eurot, kuid riigilt võib parimatel juhtudel tagasi saada suisa mitu tuhat eurot. Coop Panga erakliendipanganduse juht Karel Parve annab nõu, kuidas enammakstud ja tagasi saadud tulumaksusumma kõige tulusamalt teenima panna.

Tulude deklareerimine on alanud: mida kinnisvara omanikuna silmas pidada?

Alates 15. veebruarist kuni 30. aprillini saab esitada tuludeklaratsioone Maksu- ja Tolliametile ning enammakstud tulumaksu tagastatakse alates 5. märtsist. Coop Panga erakliendi kinnisvarafinantseerimise äriliini juht Karin Ossipova toob välja kodulaenu ja kinnisvaraga seotud olulised punktid, millele tuludeklaratsiooni esitades tähelepanu pöörata.