Liigu edasi põhisisu juurde

Ekspert selgitab: kuidas mõjutab käibemaksu tõus kodulaenuvõtjaid

2024. aasta jaanuarist kehtima hakkav 22-protsendiline käibemaksumäär mõjutab inimeste laenuvõimekust mitmeti. Ühest küljest kergitab käibemaks ostetava kinnisvara hinda, teisalt kasvavad ka muud püsikulud, näiteks kulud veele, küttele või ostukorvile, mida laenuvõimekuse arvutamisel samuti arvestatakse, selgitab Coop Panga kodulaenude äriliini juht Karin Ossipova.

Kodulaenu maksimaalse ülempiiri arvutamisel jälgitakse, et laenuvõtja igakuised finantskohustused ei ületaks poolt tema netosissetulekustest. Siis on tõenäoline, et inimene tuleb laenumaksete tasumisega toime ja raha jätkub ka muudeks vajalikeks kulutusteks.

„Kui varem arvutasid pangad koduostja võimaliku laenuvõimekuse riski läbi kuue protsendi suuruse intressimääraga, siis praegu tehakse arvutus pakutava intressimääraga, millele lisandub veel kaks protsenti ehk kodulaenu kuumakse kalkuleeritakse pankades läbi juba ligi kaheksa protsendiga,“ räägib Ossipova.

„Käibemaks tõuseb kõikidel igapäevastel toodetel. Kui palgad ei tõuse ja euribor jääb praegusele tasemele, mõjutab käibemaksu tõus otseselt inimeste laenuvõimekust. Mida kõrgema hinnaga on kinnisvara, seda kättesaamatumaks muutub see paljude inimeste jaoks,“ märgib ta.

Ossipova toob välja, et viimase aasta jooksul on laenusaaja maksimaalne võimalik kodulaenu summa vähenenud ligikaudu 15 protsenti. „See tulenes eelkõige euribori tõusust ja kõrgest inflatsioonist. Järgmisel aastal avaldab omakorda mõju käibemaksu tõus. Kodulaenuvõtjate jaoks sõltub palju sellest, millisel tasemel on järgmisel aastal euribor.“
 

Coop Pank

Ta lisab, et intressimäärad hakkavad ühel hetkel langema ning kui palgad näitavad jälle kasvutrendi, siis paraneb taas ka inimeste võimalus suuremaid laene saada ja kallimat kinnisvara soetada.

Kinnisvaraarendaja Endover juht Robert Laud kinnitab, et uuest aastast jõustuv käibemaksu määr mõjutab kõiki elukondliku kinnisvara arendajaid ning käesoleva aasta lõpp toob uusarenduste müüki aktiivsust. „Kes tahab valmis uusarendusse korterit osta ning kaalub, kas teha seda nüüd aasta lõpus või lükata otsus edasi uude aastasse, siis kasulikum on igal juhul leping ära sõlmida detsembris.“

Laud toob välja, et selle aasta jooksul sõlmitud võlaõiguslike lepingute puhul on sissemaks praegu kehtiva määra ehk 20 protsendi suuruse käibemaksuga, kuid kui asjaõiguse lepingu sõlmimine jääb uude aastasse, rakendub juba uus maksumäär ehk 22 protsenti.

Jaga

Teised postitused

Tagastatud tulumaks loob soodsa pinnase kogumiseks

Eelmise aasta eest enammakstud tulumaksu hakkab maksuamet tänavu tagastama 5. märtsist. Mullu tagastati inimese kohta keskmiselt 200–300 eurot, kuid riigilt võib parimatel juhtudel tagasi saada suisa mitu tuhat eurot. Coop Panga erakliendipanganduse juht Karel Parve annab nõu, kuidas enammakstud ja tagasi saadud tulumaksusumma kõige tulusamalt teenima panna.

Tulude deklareerimine on alanud: mida kinnisvara omanikuna silmas pidada?

Alates 15. veebruarist kuni 30. aprillini saab esitada tuludeklaratsioone Maksu- ja Tolliametile ning enammakstud tulumaksu tagastatakse alates 5. märtsist. Coop Panga erakliendi kinnisvarafinantseerimise äriliini juht Karin Ossipova toob välja kodulaenu ja kinnisvaraga seotud olulised punktid, millele tuludeklaratsiooni esitades tähelepanu pöörata.