Liigu edasi põhisisu juurde

Kuidas õpetada lastele raha väärtust?

Uus kooliaasta on algamas ja paljud lapsed saavad esmakordse kogemuse oma rahaga toimetamisel. Arusaam raha väärtusest aitab lastel paremini oma taskurahaga majandada ja ka suuremaid soove täita.

Kuidas aga selgitada lastele, mis on raha väärtus? Eks igal vanemal on omad meetodid – kes lähtub sellest, kuidas teda õpetati, kes sõprade-tuttavate kogemustest ja nippidest, kes leiab täiesti uue lähenemise. Tõsi on aga see, et laps saab kõige paremini aru raha väärtusest, kui see kõrvutada talle oluliste asjadega. Asjadega, millele tema ise on eneses mingi väärtuse omistanud.

Tänapäeva laste puhul tõenäoliselt kommi ja nätsuga raha väärtuses paralleelide tõmbamine ei tööta, kuid kui kõrvutada mõni soovitav kulutus näiteks ühe kuu interneti arvega, siis võib see oluliselt mõjusamana tunduda.

Tehnoloogiaühiskonnas tulevad appi ka muud vidinad ja vigurid, näiteks mängukonsoolid ja nende mängud. Üks mänguplaat võib maksta keskmiselt kuni 70 €, mis on võrdväärne kolme kuu interneti tasu või mõne pere ühe kuu toidurahaga. Hea on anda lapsele valida, nii tunneb ta, et on ise otsustanud ja pole kellegi teise tahet peale surutud. Kui otsus hiljem ei meeldinud, siis tuleb sellest õppida ja tulevikus paremaid valikuid teha. Kas ta soovib uut mängu või on nõus kolm kuud internetita olema?

Väiksemad mudilased on alati innukad sendikogujad, neid on tore rahakassasse kukutada ja hiljem pangas raha oma pangakontole kanda.

Abiks on ka kindel igakuine või iganädalane taskuraha, mida laps saab oma äranägemise järgi kulutada või koguda. Väikesed kodused lisa- või suvetööd (naabri koeraga jalutamine, lehtede koristamine, auto pesemine jms) aitavad taskuraha kasvatada ning on hea viis lapsele näidata, et raha ei tule lihtsalt kätte, vaid selleks peab ka tööd tegema.

Lapsed on tegelikult nutikad ja mõistlikud. Kui nendega juba varakult raha väärtusest nendele arusaadavate eluliste näidete varal arutleda, siis tõenäoliselt saavad neist inimesed, kes oskavad rahaga mõistlikult ümber käia! Seda isegi siis kui raha on plastikust kaardil.

Kui Sinu lapsel veel oma kontot ja pangakaarti ei ole, siis on hea võimalus see Coop Pangas teha. Lapsele on konto ja kaardi avamine tasuta, samuti ei lisandu igakuist kuutasu, sest Rahnu pakett on lapsele tasuta. Lapsevanem saab kaardile määrata sobivad limiidid, neid vajadusel kergelt internetipangas muuta ja nii oma lapse tehingutel mugavalt silma peal hoida.

Jaga

Teised postitused

Tagastatud tulumaks loob soodsa pinnase kogumiseks

Eelmise aasta eest enammakstud tulumaksu hakkab maksuamet tänavu tagastama 5. märtsist. Mullu tagastati inimese kohta keskmiselt 200–300 eurot, kuid riigilt võib parimatel juhtudel tagasi saada suisa mitu tuhat eurot. Coop Panga erakliendipanganduse juht Karel Parve annab nõu, kuidas enammakstud ja tagasi saadud tulumaksusumma kõige tulusamalt teenima panna.

Tulude deklareerimine on alanud: mida kinnisvara omanikuna silmas pidada?

Alates 15. veebruarist kuni 30. aprillini saab esitada tuludeklaratsioone Maksu- ja Tolliametile ning enammakstud tulumaksu tagastatakse alates 5. märtsist. Coop Panga erakliendi kinnisvarafinantseerimise äriliini juht Karin Ossipova toob välja kodulaenu ja kinnisvaraga seotud olulised punktid, millele tuludeklaratsiooni esitades tähelepanu pöörata.