Liigu edasi põhisisu juurde

Hea klient! Levimas on pankade nimel saadetavad petusõnumid, mille abil püüavad kelmid saada ligipääsu kliendi pangakontole. Kahtluse korral ära ava sõnumiga saadetud veebiaadresse. Loe lisaks.

Marjaana Vaher "mida avatum võimalustele olen, seda rohkem ja kiiremini need minuni tee leiavad"

Coop Pank tutvustab läbi suve oma kliente. Iga inimene õpetab meile midagi uut ja huvitavat. 

Fotograaf Marjaana Vaher on üks nendest Coop Panga klientidest, kes meid igapäevaselt inspireerib. Marjaana peab oluliseks, et elu pakuks väljakutseid, mis õpetavad midagi uut ja huvitavat.

Kui kaua oled fotograafiaga tegelenud?
Olen fotograafias tegev olnud kaheksa aastat. Ma olen loomult edasiliikuja ja kui mulle tundub, et elu mulle hetkel väljakutset ei paku, siis loon ma selle enda jaoks ise. Täpselt nii oli ka fotograafiaga. 

Kuidas jõudsid fotograafiani?
Olin pikalt tegev Tervise Paradiisi veekeskuse ja Tervis Spa vabaajakeskuse juhina, kui tundsin vajadust edasi liikuda. Murdsin kaua pead, kuhu edasi suunduda ja mõtteid tekkis palju, aga reastades kõik plussid ja miinused, koondus mõttering väiksemaks. Fotograafiani jõudmine on justkui mulle saadetud märkide abil puzzle kokku saamine. Ma ei ole veel päris kindel, mitmest osast minu puzzle koosneb, sest lisaks moefotograafiale olen end avastamas ka toidufotograafi ja stiliseerimise maailmas. Elu saadab meile ise märke, iseasi, kui hästi me neid märgata oskame või tahame, sest neid ellu viies olen minagi pidanud ennast arendama ja mitmeid hirme ületama. Kogemustega olen saanud mitmeid  õppetunde ja ma ei ütle enam: "Mina küll seda kunagi ei tee." Sest mida avatum võimalustele olen, seda rohkem ja kiiremini need minuni tee leiavad. Mida kiirgad, seda tõmbad. Mind lummab edasiliikumise teekond ja eneseusaldus ning mis kõige tähtsam - õppimine ja tahe seda teha. 

Kuidas ja kus fotograafiat õppisid?
Kui ma võtsin vastu otsuse, et minust saab fotograaf, siis teadsin juba ette, et ma olen intensiivne õppija ja pigem õppida kohe oma ala tegijatelt, kui  aegamööda omal käel. Niisiis võtsin endale eraõpetajaks fotograafi, kellel on väga tugev tehniline taust ja kes on väga hea koolitaja. Õppisin mitmeid kordi nädalas eratundides ja intensiivne praktika sinna otsa.  Mulle meeldib, kui ma saan teadmistes tugeva põhja alla ning siis toimetan edasi omal käel, hakates katsetama reegleid või vastupidi, toimides vastupidiselt igasugusele loogikale, mis fotograafias võiks olla.  Lisaks olen ennast koolitanud valguse ja töötluse alal väga palju ja pean seda ka väga oluliseks - korralik fototöötlus loob minu tööst alati terviku. 

Sinu rahvarõivastest inspireeritud fotonäitus oli üleval Tartu linnas tänavavalgustuspostide küljes. Kuidas sündis näituse idee?
„Silmside“ idee sündis metsas joostes, nimelt on jooksmine minu jaoks inspiratsiooni ammutamise ja mõtete kogumise aeg. Esimese asjana peale jooksu suundun kirjutuslaua taha ja panen kiirelt kirja kõik ideed, mis joostes tekkisid. Niisiis hakkasin jooksusammul mõtlema ka rahvariietest: „Miks peab nii uhket rõivast või kasvõi paari elementi kandma ainult pidupäevadel? Aga kui ma olen nii uhke, et ma tahaksin mõnda detaili kanda igapäevaselt? Kas see läheks kuidagi reeglitega vastuollu?“ Mulle meeldis mõte, kus linnapildis inimesed jalutavad vastu või kiirustavad tööle ja kõigil on mingi detail rahvarõivast. Sain aru, et see teema tekitab juba nii põneva diskussiooni, et mis oleks veel parem, kui teha näitus sellisest kooslusest ja tuua see otse linnaruumi. Pakkusin ideed Tartu linnale ja nemad haarasid sellest koheselt kinni. Mõte, et inimene lihtsalt ei jaluta mööda tänavat, vaid saab samal ajal osa ka näitusest, oli selle nägemuse oluline nüanss ja nii saigi Roosi tänava valgustuspostid kaunistatud fotodega. Sain palju positiivset tagasisidet, mille üle on mul siiralt hea meel.

Järgmisena oli Eesti Rahva Muuseumis näitus koolivormidest "Vormitud lugu 12"  Kuidas selleni jõudsid?
Nagu ma eelnevalt mainisin, peab toimuma edasiliikumine. Üks näitus oli peagi läbi saamas ja mulle meeldis, kuidas näituse teema kutsus diskussioonile niivõrd erinevaid inimesi. Nii sündis  mu peas soov teha veel midagi teistsugust. Koolivormi teema tekkis sellest, et kunagi oli koolivorm kohustuslik ja sellel oli oluline roll, et lastel ei oleks nii-öelda klassivahet. Tänasel päeval on alles jäänud pigem kas vest või müts ja neidki kantakse loetud päevadel aastas. Praegu tundub koolivorm pigem eliitkoolide tunnusmärk. Arutlesin koolivormi teema üle enda põhikoolis õppiva tütrega ja koostöös sündis idee, kus pildil on kaks põlvkonda ühendatud ehk koolivormi temaatilisest pildist pool on foto ja teine pool minu tütre joonistatud. Olen tema joonistamiskuntsi alati imetlenud ja ka seda, kui kirglikult ta oma kunsti loob. Valminud pildiga osalesime Eesti Rahva Muuseumi korraldatud konkursil Omanäitus ja võitsime selle. Tänu võidule avanes võimalus korraldada ERM-is terve näitus, mis oli väga arendav kogemus nii mulle kui ka tütrele. Nüüd on meil ühiselt loodud looming, mis on imeline tunne.

Samuti saab Sinu fotosid näha ka välismaal?
Jah, olen saanud viia Eestimaa imelist loodust ka pildikeeles välismaale. Pildistasime Tolkuse rabas madratseid ja patju tootva firma reklaamfotosid Hiina turu jaoks. Hiinas on meie rohelus ja loodus väga eksklusiivne ja kliendil oli tükk tegu, et tõestada, et raba ei ole pildile töödeldud. Samamoodi tekitas küsimusi Dubai turule tehtud pildid, et kus on selline imeline koht. Pildid olid tehtud Pärnumaal Valgerannas.

Kust kogud inspiratsiooni?
Teen regulaarselt sporti, jooksen ja joogatan. Need on olulised osad ka minu loomingu protsessist. Jooksmisel genereerin tihtipeale palju uusi ideid ja joogat tehes saan võtta enda mõttetööle pausi, sest ka seda peab tegema. Vahel näeb peale treeninguid olukordi hoopis teises valguses või ideid uue nurga alt. Lisaks spordile pean oluliseks kostitada ennast ja oma peret hea söögiga ning eelistan seda teha ise. Loon uusi maitseid, retsepte ja pildistan siis neid ka üles. Usun, et toit ei pea olema lihtsalt maitsev, vaid peab ka ilus välja nägema. Pean ka toiduteemalist blogi. Toitu ise valmistades saad valida sobiva tooraine ning tead täpselt, millest toit koosneb. Samuti kujundab see ka laste toitumisharjumusi. Väga vahva on koos perega õhtustada ja päevasündmusi arutada. Lihtsad asjad pakuvad tegelikult suurt rahulolu, tuleb vaid teadlikult nendes hetkedes viibida.

Kui ka Sina soovid tulla Coop Panga kliendiks, siis meiega liituda saad siin.

Jaga

Teised postitused

Kuidas on kõige targem arveid ühest pangast teise viia?

Püsimaksega e-arved on mugav viis oma igapäevaseid rahaasju korras hoida. Kui aga tekib plaan vahetada kodupanka, siis võib esmajoones hirmutada mõte kõigi nende arvete üleviimisest uude panka. Tegelikkuses on see protsess aga lihtne ja kiire ning nõuab vaid paari minutit tegutsemist, räägib Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse juht Moonika Maaring.

Mida enne hobimasina tänavale viimist meeles pidada?

Soojad ilmad on jõudnud ka Eestisse ning sellega muutub meie liikluspilt taas kirevamaks. Tavapäraste igapäevaste autode kõrval võtavad oma koha sisse nii kergliikurid, mootorrattad kui hobiautod, mis talvel garaažides on oodanud oma võimalust. Millele aga tähelepanu pöörata enne, kui kahe- või neljarattalisega kevadet nautima minna, räägib lähemalt Coop Kindlustusmaakleri juht Raivo Piibor.