Liigu edasi põhisisu juurde

Ostupühadel tarbige vastutustundlikult ja kasutage ostukindlustust

Alanud ostupühadel tasub olla vastutustundlik tarbija ja oma ostud põhjalikult läbi mõelda. Samal ajal on mõistlik osta vajalikud kestvuskaubad pangakaardiga, millel on olemas ostukindlustus, räägib Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse juht Teet Kerem.

Ameerika eeskujul tähistavad Eesti kaupmehed sel nädalal suurte allahindlustega musta reedet ehk Black Friday’d ja järgmisel nädalal arvatavasti veelgi suuremate soodustustega küberesmaspäeva ehk Cyber Monday’d.

Keremi sõnul on kaupmeeste eesmärk allahindlustega ostjaid ligi meelitada ja suuremat käivet tekitada. „Samas on see tarbijale hea võimalus soetada vajalikke kestvuskaupu ja tehnikaseadmeid tavapärasest odavamalt. Paljud ostavad sel ajal ära ka suuremad jõulukingid,“ räägib ta.

„Suured allahindlused ja ostupühad on paljude jaoks oodatud aega aastas, sest annavad võimaluse raha säästa asjadelt, mille ostmist on pikalt planeeritud. Samas ahvatletakse meid sel ajal tegema ka hetkeemotsioonidest ajendatud ostuotsuseid. Selle vältimiseks tasub alati enne ostu sooritamist võtta endale mõtlemisaega. Näiteks võib endalt küsida, kas ma lihtsalt tahan seda uut asja, sest see pakub mulle lühiajalist rõõmu või ma vajan seda päriselt,“ soovitab Kerem.

Kui tegemist on tõesti asjaga, mille ostmine on planeeritud ning lähtub reaalsest vajadusest, tasub alati lisaks hinnale uurida ka seda, kust kohast ja millistes tingimustes on konkreetne kaup toodetud. Näiteks võib otsida tootja kodulehel infot selle kohta, milline on toote ökoloogiline jalajälg, kas toote valmistamise ja müümise juures on järgitud õiglase kaubanduse põhimõtteid ja kas toote valmistajad on saanud oma töö eest õiglast palka.

Kindlasti tasub juba enne ostmist üle vaadata, kas e-poe veebilehel on selgelt kirjas tarneajad, kauba tagastamise võimalused ja muud tingimused, kas olemas on kontaktid, kuhu vajadusel abi saamiseks pöörduda ning millised on teiste klientide kogemused ja tagasiside. Selle kõrval hinda objektiivselt, kas kauba eest pakutav hea hind on ka realistlik, kuna leidub ka selliseid petukaupmehi, kes pakuvad oma tooteid ebarealistlikult madalate hindadega. Sellistel juhtudel on suurem oht, et tegu võib olla võltskaubaga või tekib oht ilma jääda nii rahast kui soovitud kaubast.

Kui kõik tundub aga sobiv, ostuotsus on sündinud ja ost sooritatakse Internetis, siis tasub enne tehingu kinnitamist veenduda ka selles, kas veebileht on usaldusväärne, et sinna oma kaardiandmeid sisestada.

Tasuta ostukindlustus võtab pinged maha

Kõigi suuremate ostude puhul on tark mõelda ka sellele, mis saab siis, kui juhtub õnnetus ja ostetud kaup juba sisuliselt uuena puruneb või varastatakse. Sellistel puhkudel on suureks abiks kestvuskaupade ostukindlustus. Tasuta ostukindlustust tuleb alati kaasa näiteks kõigi Coop Panga eraisiku deebet- ja krediitkaartidega ning eraldi lepinguid selleks sõlmima ei pea.

„Selline ostukindlustus kehtib pool aastat pärast ostu sooritamist kõigile kestvuskaupadele, mille hind jääb vahemikku 100–2500 eurot ja mille eest on tasutud Coop Panga pangakaardiga. Tänu ostukindlustusele oleme hüvitatud oma klientidele kümneid purunenud või varastatud uusi mobiiltelefone. Ent kaitstud on ka näiteks elektritõukerattad, kodumasinad ning ka riideesemed ja jalatsid,“ räägib Coop Panga erakliendi igapäevapanganduse juht.

Ostukindlustus laieneb nii e-poodidest kui ka füüsilistest kauplustest soetatud kaupadele ning kahjujuhtumi korral on kindlustusega asjaajamine lihtne. „Kindlustushüvitise jaoks ei pea alles olema isegi ostutšekki, vaid kauba soetamist saab tõendada ka kontoväljavõttega,“ toob Kerem välja.

Jaga

Teised postitused

Tagastatud tulumaks loob soodsa pinnase kogumiseks

Eelmise aasta eest enammakstud tulumaksu hakkab maksuamet tänavu tagastama 5. märtsist. Mullu tagastati inimese kohta keskmiselt 200–300 eurot, kuid riigilt võib parimatel juhtudel tagasi saada suisa mitu tuhat eurot. Coop Panga erakliendipanganduse juht Karel Parve annab nõu, kuidas enammakstud ja tagasi saadud tulumaksusumma kõige tulusamalt teenima panna.

Tulude deklareerimine on alanud: mida kinnisvara omanikuna silmas pidada?

Alates 15. veebruarist kuni 30. aprillini saab esitada tuludeklaratsioone Maksu- ja Tolliametile ning enammakstud tulumaksu tagastatakse alates 5. märtsist. Coop Panga erakliendi kinnisvarafinantseerimise äriliini juht Karin Ossipova toob välja kodulaenu ja kinnisvaraga seotud olulised punktid, millele tuludeklaratsiooni esitades tähelepanu pöörata.