Liigu edasi põhisisu juurde

Laskesuusataja Hanna-Brita Kaasik edendab koos emaga pereettevõtet

Möödunud aastal maailma karikavõistluste sarjas debüüdi teinud laskesuusataja Hanna-Brita Kaasik juhib vabal ajal ema Rita Kaasikuga Põltsamaal pereettevõtet Riisikukata OÜ. Tänasel rahvusvahelisel perepäeval räägivad nad ausalt ja avatult, mida see nende elus muutnud on.

Praegu 24-aastane Hanna-Brita oli kõigest ühekuune, kui ema ta kõhukotis metsa seenele kaasa võttis. „Hanna-Brita on mulle alati väga hea kaaslane olnud. Ta sai ka seened väga kiiresti selgeks ning juba kümneselt korjas ja puhastas ta seeni ilma ühegi jorinata,“ kiitis 56-aastame ema Rita Kaasik tütar Hanna-Britat. 

Alles hiljuti saatis Hanna-Brita Austrias Oberdillachi mägikülas treeninglaagris olles emale foto suurest kukeseene leiukohast. „Tõin neid seeni isegi koju kaasa. Hea, et neid mult lennukis ära ei võetud,“ naerab laskesuusataja.

Hanna-Brita ja Rita jaoks ei tähenda seened üksnes ühist hobi ja loodusteraapiat, vaid viimased paar aastat on nad tegelenud koos loodud ettevõtte alt ka seente väärindamise, turustamise ja müügiga.

Sotsiaalkindlustusametis ohvriabi peaspetsialistina töötav Rita Kaasik tegeleb aktiivselt ka eakate vastase vägivalla ennetustööga, on hingehoidja ning vabatahtlik Põltsamaa kohalikus Kuningamäe spordi- ja vabaajakeskuses. Pereettevõtet ei loonud ta igavusest ega edevusest, vaid praktilisest vajadusest: „Mulle tohutult meeldib metsas seenel ja marjul käia. Olen alati oma hoidiseid ka teistele jaganud, kuid ühel hetkel kasvasid lapsed kodust välja, külalisi käis vähem ja hoidiseid hakkas keldrisse alles jääma.“

Sel hetkel tekkiski Kaasiku pere naistel mõte koduköök registreerida ja ettevõte luu. „Ka pangavalik läks meil ootamatult lihtsalt. Hoolimata sellest, et Põltsamaal ei ole Coopi poodi ja meil kellelgi polnud Coop Pangaga ka varasemat kokkupuudet, teadsime kohe, et kohaliku ettevõttena teeme arvelduskonto Coop Panka ning oleme oma valikuga siiani väga rahul,“ rääkis Rita Kaasik. 

„Minu tavaline mõõt on 100 purki seeni aastas, kuid meie esimene ettevõtlusaasta oli muidugi ikaldus. Saime kaks purki kukeseeni ja kõik. Siis panime rohkem rõhku moosidele ja mahladele,“ räägib Rita Kaasik.

Laskesuusataja Hanna-Brita Kaasik edendab koos emaga pereettevõtet
Ema Rita tunneb oma tütre Hanna-Brita üle suurt uhkust nii spordiradadel kui ka äripartnerina. (Foto: Kristi Kuuse) 

Ettevõtlus tugevdab peresuhteid

Ema Rita ütleb, et koos tütar Hanna-Britaga ühise ettevõtte juhtimine on nende suhte lähedasemaks muutnud. „Kui Hanna-Brita treeninglaagritest koju jõuab, korjame metsas lähestikku erinevaid seeni või marju ja jõuame sellel ajal ära rääkida ka need teemad, milleks meil muidu võimalust ei oleks. Näiteks meeldib meile koos unistada,“ sõnas Rita. 

Ka Hanna-Brita tunnistab, et enda ettevõttes emaga ühise eesmärgi nimel tegutsemine on neid lähedasemaks muutnud. „Ettevõtlusega alustamine on meie mõlema ellu toonud palju uusi ühiseid teemasid ja tänu sellele suhtleme ka omavahel rohkem. Nüüd on meil lisaks argistele juttudele ka ettevõtluse jutud.“

Mõlemad naised kinnitavad, et kuigi pereliikmega koos on tore ja mugav äri ajada, siis vajab see ka oskust piire seada. „Kui enne olin pigem targutav ema, siis nüüd olen hakanud Hanna-Britasse suhtuma kui täiskasvanud inimesse ja tunnen ennast temaga võrdsena. Minul on oma tugevused ja Hanna-Brital on oma oskused ja teadmised, mida minul ei ole. Me täiustame üksteist,“ rääkis Rita. 

Hanna-Brita lisas, et aeg-ajalt tulebki selgelt välja öelda, et nüüd on meil ärikoosolek. „Siis räägime ettevõtlusega seotud teemad omavahel selgeks, et need meie muud igapäevavestlust segama ei jääks. Seejuures räägime ka sellest, millised ootused meil üksteisele on. Nii saame paika panna oma edasise visiooni, eesmärgi ning tegevuskava. Selleks eraldi aja võtmine on väga oluline, et jääks mahti ka perejuttudeks ja niisama koos molutamiseks.“

Coop Panga ärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas:

Erje Mettas
Coop Panga ärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas näeb suurt väärtust nii väikestel kui ka suurtel pereettevõtetel. (Foto: Ardo Kaljuvee)

„Traditsiooniliselt nähakse pereettevõtte väärtusena põlvkonnaülest ja kestlikku elukvaliteedi kasvu. Loomulikult on pereettevõtted väga erinevad: osa on väiksed ja jäävadki väikseks, osa kasvavad aga suurteks ja rahvusvaheliselt tunnustatud brändideks. Coop Pank väärtustab kõiki kohalikke ettevõtteid võrdselt ja pakub nii alles alustavatele kui ka juba suurtele ja edukatele äriühingutele personaalset haldurit, kes annab nõu ja on alati ettevõtte jaoks olemas igas Eestimaa nurgas. 

Ülemaailmse ettevõtlusuuringu andmete järgi omavad ning juhivad enamikku ettevõttetest kogu maailmas just perekonnad. Hinnatakse, et 75% ettevõtjatest omavad ja/või juhivad oma ettevõtet koos pereliikmega. Euroopa Liidus moodustavad perefirmad kõigist ettevõtetest 85% ja USA-s koguni 90%. 

Eesti kohta täpne statistika puudub ja hinnangud on erinevad. Ühelt poolt hinnatakse, et Eestis moodustavad pereettevõtted umbes 50% kõigist väikese ja keskmise suurusega ettevõtete koguarvust. Samas European Family Businesses väidab oma uuringu põhjal, et Eestis on suisa 90% ettevõtetest pereettevõtted. 

Erinev statistika näitab, et enamikus ettevõtluse väärtusahelates osalevad suure tõenäosusega pereettevõtted, kes igaüks on eri suurusega ning ka oma pere- ja ettevõtluse looga. Sageli peetakse pereettevõtteid justkui majanduse haavatavamaks osaks, kuid kasvõi praeguses kriisis on paljudel neist mõningad olulised eelised ja võimalused.

Ka Eesti Pereettevõtjate Liit pöörab üha enam tähelepanu pereettevõtete rollile majanduses. Sellest hoolimata vaadatakse sellist tüüpi ettevõtlust siinmail sageli pigem iseäraliku erandina. Kuid see ei ole kaugeltki nii: näiteks USA-s moodustab pereettevõtete osa majanduses pea 57% kogu SKP-st, Euroopas loovad pereettevõtted keskeltläbi 40–50% kõigist töökohtadest.“

Jaga

Teised postitused

Mis otsused tasub oma pensionisammastega teha juba täna?

Pension tundub paljudele ebamääraselt kaugel. Oma pensionisambad tasub aga korda teha juba praegu, et sinu tuleviku mina saaks nautida investeerimise edu vilju. Kuidas teha selleks paar lihtsat ja mõistlikku sammu, jagab Coop Panga partner, Tuleva Fondide juhatuse liige Sten Andreas Ehrlich.