Blogi
Suured trendid, millega iga juht ja raamatupidaja peaks tänavu arvestama
Ettevõtlus ・ 10.05.2024
Raamatupidaja roll on täna kiires muutumises ja konkurentsitihedas keskkonnas tuleb õppida kasutama nutikaid tööriistu. Coop Panga ärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas toob välja, kuidas tehisintellekt, pilvepõhine raamatupidamine ja andmeanalüüs aitavad saavutada paremaid ärilisi tulemusi.
2024. aasta üks olulisemaid raamatupidamistrende on erinevate protsesside jätkuv automatiseerimine. Ettevõtetel on kümneid äriliselt olulisi protsesse, alates võlgnevuste jälgimisest ja võlglastega suhtlemisest kuni arvemajandusega tegelemise ja maksude deklareerimiseni, millega ükski raamatupidaja ei peaks enam käsitsi tegelema. Tänapäeva tehnoloogia pakub meile võimalusi oma tegevusi kiirelt ja lihtsalt automatiseerida, mis aitab hoida kokku väga palju väärtuslikku aega.
Automatiseerimisega vähenevad ka inimlikud vead, hoiab kokku ettevõtte kuludelt ning tõuseb olulisel määral klientide rahulolu. Mida rohkem saab tarkvara raamatupidajatelt lihtsaid ja korduvaid ülesandeid üle võtta, seda enam jääb aega keskenduda muudele klientide jaoks olulistele teemadele ja läbi selle kasvatada äri.
Automatiseerimise edasilükkamist põhjendatakse sageli hirmuga, et siis kaotab raamatupidaja oma töö tehnoloogiale ja tehisintellektile. Nii see ei ole, sest tarkvaral peab olema kasutaja, kes käske annab ja seetõttu ei kao vajadus pädeva raamatupidaja järele.
Pilvepõhine raamatupidamine pakub suuremat vabadust
Raamatupidamise kolimisest nö pilve on räägitud juba kaua, kuid 2024. aastaks pole jäänud enam ühtegi adekvaatset põhjust, miks seda veelkord edasi lükata. Tehisintellekti kiire areng ja selle enda kasuks tööle rakendamine on võimalik vaid siis, kui andmed on ligipääsetavad.
Pilvepõhine raamatupidamine võimaldab ettevõtetel oma finantsandmetele juurde pääseda ja neid hallata igal ajal ja kõikjal. Lisaks pakub pilvepõhine raamatupidamine mitmeid eeliseid, näiteks andmete turvalisus, skaleeritavus, mitme kasutaja juurdepääs, reaalajas koostöö ning lihtne integreerimine muu tarkvara ja platvormidega.
Selgem pilt aitab äril kasvada
Suuremat võimsust ja uusi võimalusi pakuvad ka andmeanalüüsi ja visualiseerimise uued tööriistad. Need aitavad saada ülevaadet suurtest ja keerukatest finantsandmete kogumitest ning esitada neid selgelt ja kaasahaaravalt ka teistele.
Andmeid nimetatakse sageli lihtsalt infoks, kuid analüüs ja visualiseerimine võimaldab andmetest aru saada, teha järeldusi ning rääkida äriliseks kasvuks vajalikke köitvaid lugusid. Andmete analüüsimis- ja visualiseerimisoskus aitab kasutada andmeid klientidele parema nõustamisteenuse pakkumiseks ja oma ettevõtte jaoks teadlike otsuste tegemiseks. Sellega loob nii ettevõte kui tema raamatupidaja endale tugeva konkurentsieelise. Sobivad tööriistad on näiteks kasutajasõbralikud ja tehisintellekti-põhised Microsoft Power BI, Julius AI, Polümeer ja Akkio, mis on juba integreeritud ka paljudesse majandustarkvaradesse.
Tehisintellekti võidukäik loob uusi võimalusi
Kui rääkida tehisintellektist ning selle mõjust raamatupidamisele ja rahandusele, siis alates möödunud aasta lõpust on suurimat rolli mänginud ChatGPT turuletulek. Me kuuleme palju OpenAI arendatud ChatGPT-st, kuid sellele lisaks on valdkonnas ka teisi suuri tegijaid, näiteks Google’i teadlaste arendatud LaMDA ja sellel põhinev Gemini. Mõlemad rakendused sarnanevad ChatGPT-le, on spetsialiseerunud dialoogidele ning suudavad osaleda väga erinevaid teemasid puudutavates vestlustes.
Tehisintellekti (AI) ja masinõppe (ML) kombinatsioon on kahtlemata 2024. aasta kaks kõige laiemalt arenenud ja põnevamat trendi ning nende tarkadel kasutajatel on tekkimas selge konkurentsieelis. Tehisintellekti ja masinõpet on võimalik integreerida kõigi olemasolevate raamatupidamis- ja finantstarkvara vormidega ning sellest sündinud lahendusi on inimesel enda teadmiste ja oskustega võimatu edestada. Populaarsed tööriistad, millesse on tehisintellekt ja masinõpe juba praegu integreeritud, on näiteks Excel, Power BI ja erinevad teised chat-tüüpi vestluslahendused ja kõnekeskused.
Töökoha heaolu ja vaimne tervis mängib olulist rolli
Euroopa suurimal raamatupidamiskonverentsil Accountex oli juba eelmisel aastal üks olulisemaid teemasid raamatupidajate vaimne tervis ja see teema jätkub ka tänavusel konverentsil. Ükskõik, kui ambitsioonikas keegi oma töös on, enda heaolu ei tohi kunagi unarusse jätta.
Kriiside ja tehnoloogiliste muutuste keerises ning majanduslanguse ajal on läbipõlemine tänavu aktuaalsem kui kunagi varem – selline olukord nõuab ressurssi kohanemiseks ning uute oskuste omandamiseks. Toimetulekuks vajab iga juht ja raamatupidaja töö- ja eraelu tasakaalu ehk flextime’i. Ühelt poolt eeldab selle võimaldamine tööandjalt mõistvat suhtumist ja paindliku tööaja pakkumist ning teiselt poolt ka seda, et raamatupidamise protsessid oleksid maksimaalselt automatiseeritud ja pilvepõhised ning kasutusele on võetud ka masinõppe ja tehisintellekti lahendused.
Töökoha heaolu hõlmab suures osas ka tööandja kohanemist töötajate unikaalsete vajadustega, selle asemel, et sundida neid kasutama kõigile sobivat lähenemisviisi. Toetades mitmekesist elustiili, suudab ettevõte säilitada andekad töötajad ka keerulisematel aegadel ja muutuste keerises. Võib olla kindel, et ettevõtte pakutavad hüved ja paindlikkus agiilse raamatupidamise toel muudavad ettevõttes töötatavad inimesed õnnelikumaks ja usaldusväärsemaks.