Kaitse oma vara: kas kindlustada otse või maakleri kaudu?
Kindlustus ・ 09.04.2025
Kindlustuse valimine pole enam nii lihtne kui varem – turul on palju pakkujaid, tingimused keerulised ning otsustamisel tuleb silmas pidada rohkemat kui lihtsalt hinda. Coop Panga kindlustuse äriliini juht Raivo Piibor seletab, millal küsida kindlustust otse seltsilt ning millal tasub valida maakleri teenus.
Statistika järgi toimub Eestis igal aastal tuhandeid kodu- ja liiklusõnnetusi ning esineb ootamatuid tervisemuresid, mis võivad mõjutada nii rahalist toimetulekut kui elukvaliteeti. Just seetõttu tasub mõelda, kuidas end võimalike riskide eest kaitsta.
Vaata enamat kui ainult hinda
Sageli otsime endale sobivaimat kindlustust otsingumootorite kaudu ning valiku peamiseks kriteeriumiks kipub olema madalaim hind. Samas võib kõige soodsam hind tähendada kõrget omavastutust, piiratud kaitset või mitmeid välistusi, mis kahjujuhtumi korral võivad tähendada suurt kulu.
„Sageli ei tunne kliendid kindlustuslepingu peensusi ega tea, milliseid detaile võrrelda,“ selgitab Coop Panga kindlustuse äriliini juht. „Maakler mitte lihtsalt ei müü poliisi, vaid vaatab läbi kõik tingimused ja jälgib, et klient saab tegelikult ka selle, mida ta vajab. Kahjujuhtumi korral seisab kindlustusmaakler kindlustatu õiguste eest,“ lisab ta.
Omavastutuse suurus on üks oluline, ent tihti kahe silma vahele jääv detail. Näiteks kodukindlustuse puhul oli aastaid tavapärane 100-eurone omavastutus, kuid nüüd on paljud seltsid selle tõstnud juba 300 euro peale. Samas leidub võimalusi, kuidas seda summat vähendada – näiteks sõlmides kindlustuslepingud mitmele erinevale tootele või objektile.

Maakler aitab kokku hoida aega ja vaeva
Kindlustusselts müüb otse oma kindlustust ja vastutab kahjude hüvitamise eest. Maakler aga tegutseb kliendi huvides ning toob lauale mitme seltsi pakkumised – vähemalt kolm erinevat, et tagada objektiivne valik ja parimad tingimused.
„Maakler võib tihti pakkuda soodsamat lahendust kui kindlustusselts ise, sest tal on ligipääs eksklusiivsetele hindadele ja soodustustele. See teenus on kliendile tasuta, kuna vahendustasu saavad maaklerid kindlustusseltsilt, mitte kliendilt,“ sõnab Piibor.
Hinnavahed turul on sageli märgatavad. Näiteks 5-6 aastat vana Kia Proceedi kaskokindlustusel võib kalleim pakkumine olla odavaimast suisa kolm korda kõrgem. Sama auto liikluskindlustusel võib odavaima ja kõrgeima pakkumise hinnavahe olla aga koguni kuuekordne, ulatudes paarisajast eurost kuni 1500 euroni aastas.
Kindlustuspakkumise suurust mõjutavad lisaks sõiduki margile ja võimsusele ka kindlustusvõtja profiil – tema vanus, varasem kogemus ning liiklusõnnetuste ajalugu.
Kindlustusmaakleri kaudu saab tasuta ülevaate turul pakutavast ning leida endale sobivaim kindlustuskaitse hinna ja tingimuste poolest.
Kas eelistada maaklerit või seltsi?
Maakleri kasutamine on eriti kasulik siis, kui kindlustusvajadus on keerukam või puudub kindlustunne, millist kaitset täpselt vaja on. Lihtsate ja standardsete kindlustuslahenduste puhul, kus tingimused on üldjuhul sarnased ning valikut ei ole vaja pikalt kaaluda, võib sõlmida lepingu ka otse seltsiga. Otse kindlustusseltsiga lepingu sõlmimine võib sobida ka neile, kes hindavad otsesuhtlust kindlustusandjaga, teavad täpselt oma vajadusi ning on valmis ise põhjalikult pakkumisi ja tingimusi võrdlema.
Lõppvalik kindlustusseltsi või -maakleri kasuks sõltub paljuski isiklikest eelistustest ja konkreetsetest oludest. Kui tegemist on lihtsa kindlustuslahendusega ja tingimused on selged, võib sobiva pakkumise leida ka otse kindlustusseltsist. Maakleri poole tasub pöörduda nii standardlahendustega või olukordades, kus on vaja paremat ülevaadet vajalikest tingimustest, et leida endale parim kindlustus.
Tee teadlik otsus ja uuri erinevaid kindlustusvõimalusi Coop Kindlustusmaaklerist!