Blogi

MediaCard Image

Laskesuusataja Hanna-Brita Kaasik edendab koos emaga pereettevõtet

Ettevõtlus ・ 14.05.2024

Praegu 24-aastane Hanna-Brita oli kõigest ühekuune, kui ema ta kõhukotis metsa seenele kaasa võttis. „Hanna-Brita on mulle alati väga hea kaaslane olnud. Ta sai ka seened väga kiiresti selgeks ning juba kümneselt korjas ja puhastas ta seeni ilma ühegi jorinata,“ kiitis 56-aastame ema Rita Kaasik tütar Hanna-Britat.

Alles hiljuti saatis Hanna-Brita Austrias Oberdillachi mägikülas treeninglaagris olles emale foto suurest kukeseene leiukohast. „Tõin neid seeni isegi koju kaasa. Hea, et neid mult lennukis ära ei võetud,“ naerab laskesuusataja.

Hanna-Brita ja Rita jaoks ei tähenda seened üksnes ühist hobi ja loodusteraapiat, vaid viimased paar aastat on nad tegelenud koos loodud ettevõtte alt ka seente väärindamise, turustamise ja müügiga.

Sotsiaalkindlustusametis ohvriabi peaspetsialistina töötav Rita Kaasik tegeleb aktiivselt ka eakate vastase vägivalla ennetustööga, on hingehoidja ning vabatahtlik Põltsamaa kohalikus Kuningamäe spordi- ja vabaajakeskuses. Pereettevõtet ei loonud ta igavusest ega edevusest, vaid praktilisest vajadusest: „Mulle tohutult meeldib metsas seenel ja marjul käia. Olen alati oma hoidiseid ka teistele jaganud, kuid ühel hetkel kasvasid lapsed kodust välja, külalisi käis vähem ja hoidiseid hakkas keldrisse alles jääma.“

Sel hetkel tekkiski Kaasiku pere naistel mõte koduköök registreerida ja ettevõte luu. „Ka pangavalik läks meil ootamatult lihtsalt. Hoolimata sellest, et Põltsamaal ei ole Coopi poodi ja meil kellelgi polnud Coop Pangaga ka varasemat kokkupuudet, teadsime kohe, et kohaliku ettevõttena teeme arvelduskonto Coop Panka ning oleme oma valikuga siiani väga rahul,“ rääkis Rita Kaasik.

„Minu tavaline mõõt on 100 purki seeni aastas, kuid meie esimene ettevõtlusaasta oli muidugi ikaldus. Saime kaks purki kukeseeni ja kõik. Siis panime rohkem rõhku moosidele ja mahladele,“ räägib Rita Kaasik.

Content Image
, kes annab nõu ja on alati ettevõtte jaoks olemas igas Eestimaa nurgas.

Ülemaailmse ettevõtlusuuringu andmete järgi omavad ning juhivad enamikku ettevõttetest kogu maailmas just perekonnad. Hinnatakse, et 75% ettevõtjatest omavad ja/või juhivad oma ettevõtet koos pereliikmega. Euroopa Liidus moodustavad perefirmad kõigist ettevõtetest 85% ja USA-s koguni 90%.

Eesti kohta täpne statistika puudub ja hinnangud on erinevad. Ühelt poolt hinnatakse, et Eestis moodustavad pereettevõtted umbes 50% kõigist väikese ja keskmise suurusega ettevõtete koguarvust. Samas European Family Businesses väidab oma uuringu põhjal, et Eestis on suisa 90% ettevõtetest pereettevõtted.

Erinev statistika näitab, et enamikus ettevõtluse väärtusahelates osalevad suure tõenäosusega pereettevõtted, kes igaüks on eri suurusega ning ka oma pere- ja ettevõtluse looga. Sageli peetakse pereettevõtteid justkui majanduse haavatavamaks osaks, kuid kasvõi praeguses kriisis on paljudel neist mõningad olulised eelised ja võimalused.

Ka Eesti Pereettevõtjate Liit pöörab üha enam tähelepanu pereettevõtete rollile majanduses. Sellest hoolimata vaadatakse sellist tüüpi ettevõtlust siinmail sageli pigem iseäraliku erandina. Kuid see ei ole kaugeltki nii: näiteks USA-s moodustab pereettevõtete osa majanduses pea 57% kogu SKP-st, Euroopas loovad pereettevõtted keskeltläbi 40–50% kõigist töökohtadest.“

Jaga:

Viimased postitused