Blogi

MediaCard Image

7 lihtsat nippi, kuidas auto talvisteks sõitudeks ette valmistada

Auto ・ 20.10.2023

Üks, mis kindel - talv saabub alati ootamatult. Selleks, et pakase järsku saabumist veidi leevendada, veendu juba sügisel, et Sul on olemas heas seisukorras ja kvaliteetsed talverehvid ning ära jäta rehvide vahetamist viimasele hetkele. „Kehvas seisukorras rehvid võivad saada saatuslikuks, kuna sõiduki pidurdusteekond pikeneb ning kontroll auto üle väheneb tunduvalt,“ sõnab Paas. Oluline on tähele panna, et talverehvide mustrisügavus peab olema vähemalt 3 mm. Kui rehvi mustrisügavus on juba 6 mm peale kulunud, tasub hakata uute rehvide peale mõtlema, kuna muster kulub üsna kiiresti. Uued rehvid tuleks hankida iga viie aasta tagant, kuna rehvi haarduvus ning elastsus väheneb iga aastaga.

Selleks, et autokere talve üle elaks, on üks lihtsamaid ettevalmistusi sõiduki kerelt pigi ja muu mustuse eemaldamine. Pärast pigipesu soovitame auto vahatada. Miks on vahatamine vajalik? Vaha muudab värvi või laki pinna libedamaks, mis aitab katta pisemad poorid. Tänu vahatamisele ei haaku mustus nii lihtsalt ja tugevalt auto külge. Ka auto puhtana hoidmine on oluliselt lihtsam, kui auto on eelnevalt vahatatud. Lisaks tasub talveperioodil auto pesemine tihemini ette võtta kui muidu, kuna teedelt auto kerele pritsiv sool tekitab roostet.

Enne talve saabumist tasuks kindlasti üle kontrollida oma neljarattalise sõbra aku. „Eriti oluline on see sõidukite puhul, mille aku on vanem kui 5 aastat,“ sõnab Paas. Kui Sinu auto on juba pikemat aega kasutuseta olnud, siis on soovitatav aku enne sõitmist täis laadida, et saaksid muretult teele asuda. Akude seisukorda saab kontrollida automargi sertifitseeritud teeninduses või kvaliteetses töökojas.

Akende puhtana hoidmiseks vaheta suvine klaasipesuvedelik juba aegsasti talvise vastu. „Nii ei juhtu seda, et esimeste külmakraadide saabudes klaasipesuvedelik ära külmuks ning aknad puhastamata jääks,“ soovitab Paas. Ei ole vähem oluline puhastada autoklaase ka seestpoolt. Selleks sobivad hästi alkoholi baasil vahendid, millega puhastate kodus peegleid. Lisaks tuleb veenduda aknakaabitsa ja -harja olemasolus, et lume ja jää saaks kenasti autolt eemaldada. „Kindlasti kasuta auto akendel ja kerel selleks ette nähtud kaabitsat ja harja, mitte pangakaarti või CD-plaati, et autot mitte ära kriimustada,“ paneb Paas südamele.

Paljud ei tea, et eelnevaga vähemalt sama oluline on hooldada ka auto tihendeid ja uksehingesid. „Et auto uksed ja luugid muretult ka kõige külmema ilmaga avaneksid, tuleks tihenditelt niiskus eemaldada ja määrida nii tihendeid kui liikuvaid osasid selleks ettenähtud hooldusvahenditega,“ õpetab Paas. Tihendite kõrval tuleks tähelepanu pöörata ka uksehingedele ja -lukkudele ning piirajatele. Tähelepanuta ei tasu ka jätta auto salongi – spetsiaalse puhastusvahendiga ning korrapäraselt ja õigesti hooldatud nahkistmed peavad vastu nii suvel kui talvel ning ei muutu kuuma ega külmaga rabedaks.

Üks olulisemaid komponente mootori töös on jahutussüsteem ning sinna juurde käiv jahutusvedelik. Jahutusvedelik aitab suvel soojaga mootoris üleliigset kuumust vältida ning talvel vastupidiselt hoida mootorit külmumise eest. Selleks, et talvel kõva pakasega mootori külmumist vältida, kontrolli oma jahutusvedeliku külmumispunkti. Kui jahutusvedelikku pole pikka aega vahetatud või see on muutunud häguseks, oleks mõistlik see enne talve tulekut ära vahetada. “Kindlasti ei tohi jahutusvedelikke ise kokku segada ning kasutada tuleb jahutusvedeliku valmissegu autotootja soovituste järgi,” rõhutab ta.

Viimane, kuid kindlasti mitte vähem oluline, on nii õli kui ka õlifiltri vahetus. Kuigi õli vahetatakse tavaliselt iga 20 000 – 30 000 km tagant, võib enne talve tulekut enda südamerahuks vahetada välja nii õli kui õlifiltri. „Nii võid kindel olla, et auto mootor töötab ka pakasega tõhusalt ja Sa ei jää oma sõidukiga tee äärde,“ sõnab Paas.

Lihtsad nipid, mida enne talve tulekut meeles pidada:

  • Veendu, et Sul on olemas korralikud talverehvid. Talverehvi mustrisügavus peab olema 4 kuni 8 millimeetrit. Kulunud talverehvid tuleb kindlasti uute vastu vahetada.
  • Pese auto puhtaks, vahata ning lase teha roostetõrje. Puhas auto aitab vältida rooste teket ning auto kere säilib tänu sellele kauem terve. Lisaks on enne talve tulekut mõistlik lasta teada-tuntud tegijal teha autole korrosioonitõrje, et saaksid oma neljarattalist sõpra aastaid nautida.
  • Kontrolli üle oma sõiduki aku. Akude eluiga on kuni 5 aastat. Selleks, et sõidurõõmu jätkuks kauemaks, kontrolli, et Sinu auto aku oleks töökorras ning pikemalt seisnud sõiduki korral lae aku igaks juhuks enne talvehooaega täis.
  • Vaheta klaasipesuvedelik talvise vastu. Nii võid kindel olla, et esimeste külmade saabumisel saad aknad puhtaks ja klaasipesuvedelik ei külmu ära.
  • Hoolda tihendid ja nahkistmed. Tihendite ja uksehingede hooldamine tagab selle, et Sinu auto uksed ja luugid avanevad muretult ka pakasega. Samuti puhasta nahahooldusvahendiga oma auto nahkistmed, et need külmaga ei praguneks.
  • Kontrolli jahutusvedelikku. Et talvel kõva pakasega mootori külmumist vältida, kontrolli, mis värvi jahutusvedelik on Sinu auto jahutussüsteemis. Kui jahutusvedelik vajab vahetamist, pöördu selleks sertifitseeritud autoteenindusse.
  • Vaheta välja õli ja õlifilter. Selleks, et Su neljarattalise sõbra mootor nurruks ka pakasega, tasub enne talveperioodi nii õli kui ka õlifilter välja vahetada.

Kui Sulle tundub, et auto ettevalmistamine talveks või uue auto soetamine lööb eelarve lõhki, siis hea abimees on autolaen, tänu millele saad headel tingimustel uue sõiduvahendi soetada. Autolaenu taotluse saad mugavalt täita veebis ning on hea võimalus suuremad väljaminekud pikema aja peale ära jagada.

Jaga:

Viimased postitused