Liigu edasi põhisisu juurde

Info  Hea klient! Enda kaitsmiseks petturite eest on oluline alati mõista, mida Sa PIN-koodiga kinnitad ja hoida oma PIN-koodid vaid enda teada. Pea meeles, et internetipanka sisenemiseks ei ole kunagi vaja sisestada PIN2-koodi, samuti ei küsi pank seda sinult telefonikõne või e-kirja teel!

Millal avada lapsele konto ja teha tutvust rahaasjadega

Lapse iseseisvaks kasvamisel on oluline õpetada talle raha väärtust ning sellega ümberkäimise põhimõtteid.

Lapsed  on erinevad, kuid enamasti tekivad lapsel esimesed kogemused taskurahaga kooliminekul. Väga tihti võib lapsevanem aga avastada end küsimas, millal avada lapsele pangakonto ja võtta kasutusele pangakaart või saab laps hakkama ka lihtsalt sularahaga arveldades.

Õpilaspilet ja pangakaart on tihti esimesed dokumendid, mida laps kasutab
Hea on lapsega kokku leppida nädala- või päevaraha, et pisike arveldaja õpiks ise oma kulutusi planeerima ja raha jaotama. Tasub kaaluda taskuraha kandmist kord nädalas või kord kahe nädala tagant. Nii teab laps, et iga nädala kindlal päeval laekub tema kontole kokku lepitud summa ja ta saab lihtsamini harjutada oma kulude planeerimist. Kord kuus ülekannet teha on küll vanema jaoks lihtne, kuid rahakasutuse planeerimine võib lapsele kujuneda keerulisemaks kui vanemad oskavad ennustada. Et taskuraha ülekanne meelest ei läheks, saab vanem sõlmida püsikorralduslepingu.

Pangakaardi abil on lihtne õpetada last raha hoidma. Kui ta ei soovi seda niisama ära kulutada, võib raha lihtsalt ka kontol seista ning koguneda millegi suurema ostuks.

Pangakaardi olemasolu ei tähenda ilmtingimata mündipurgist loobumist – hoolega kogutud mündid või naabritädi muru niitmise eest teenitud tasu saab laps oma kontole panna tasuta  pangakontoris või Coopi kaupluses. Mündid võivad koolikoti põhjas lihtsalt kaduda või laps võib poes kogemata valesti arvestada ja münte lugeda. Lisaks on münte võrreldes pangakaardiga ebamugavam kaasas kanda.

Ülevaade vanematele
Sularaha kasutamine on tihti lihtne ja loogiline. Laps näeb konkreetselt, kui palju tal raha on ja kuidas see kulub. Sealjuures tuleb aga ettevaatlik olla, et võsuke saaks aru, kui kaua ta sellega hakkama peab saama. Sularahas tasudes puudub vanematel ülevaade, millele ja kui palju laps kulutab. Kuid pangakaardi kasutamisel on kontoväljavõttelt näha, mis summad ja kus on tasutud. Sellega on võimalik juba varases vanuses lapse raha kulutamisharjumisi kujundada. Internetipangas on võimalik seada eraldi limiidid nii sularaha väljavõtmisele kui kaardimaksetele. Soovi korral võib ülekannete tegemise võimaluse piirata. Limiite saab lapsevanem oma interneti- või mobiilipangas lihtsalt ja kiiresti sobivaks muuta, kasvõi ajutiselt, et tasuda mõne suurema ostu eest.

Lapsele pangakonto avamine
Lapsele saab pangakonto avada pangakontoris või Coop Panga klienditoe kaudu. Kontot saab avada lapsevanem või seaduslik esindaja ning selleks on vaja tema enda isikut tõendavat dokumenti. Kuni 15-aastasele konto avamisel ei pea lapsevanemal olema kaasas alaealise isikut tõendavat dokumenti.

Konto avamine lapsele on tasuta ning kuni 19-aastaseks saamiseni on talle kõik pangateenused tasuta.

Pangakaardi kasutamise eelised
Kontojäägi mugavaks jälgimiseks on hea teha lapsele Smart-ID ning tõmmata tema nutitelefoni Coop Panga mobiiliäpp. Sellega on lapsel võimalik igal ajahetkel olla veendunud, et limonaadi ostmiseks on kaardil piisavalt raha. Ja kui peaks juhtuma, et mõni euro jääb soovitud ostu tegemiseks puudu, saab lapsevanem teha oma Coop Panga kontolt tasuta ülekande ning see on lapse kontol sekunditega ja ostu eest tasumine saab jätkuda. Vajadusel saab laps sularaha välja võtta lähimast Coopi kaupluses.

Viipemaksed on lapsele lihtsad ja toimuvad väga kiiresti ja mugavalt. Tavapäraselt on nende maksed väikesed ja enamik oste saab teha ära viipemaksena. Siiski ei tohiks unustada PIN-koodi, kuna aegajalt palub pank ka väiksemates summades makseid PIN-koodiga kinnitada.

Turvaline pangakaardi kasutamine
Rahakoti kaotuse või varguse korral on raha tagasisaamise tõenäosus üliväike. Pangakaardi kadumisel on raha kaitstud PIN-koodiga ning kaardi kadumisel saab pangakaardi kerge vaevaga blokeerida. Kui laps peakski pangakaardi ära kaotama või PIN-koodi unustama, pole raha kadunud. Sellegipoolest tasub lapsele meelde tuletada, et ta informeeriks ema-või isa niipea, kui kaart läheb kaotsi, see varastatakse või kui laps unustab kaardi automaati.

Pangakaardi kasutamine on sularahaga võrreldes turvalisem, lihtsam ja kergemini kontrollitavam.

Pangakaardi kasutamise juures tuleb  lapsele selgitada põhitõdesid:

  • PIN-kood tuleb pähe õppida ja sõpradega seda jagada ei tohi,
  • PIN-koodi ei tohi kirjutada pangakaardile,
  • pangakaarti tuleb hoida turvalises kohas,
  • pangakaarti ei tohi anda kellegi teise kätte hoiule.
Jaga

Teised postitused

Kliendilood: mitmekülgne riigimetsa hoidja RMK

Coopi südameasi on edendada elu kogu Eestimaal ning toetada kohalikke tööandjaid. Meie klientide hulgas on palju siinseid ettevõtteid, kes oma edulugu loovad. Iga kuu teeme tutvust ühe Coop Panga ärikliendiga, kellel on oluline panus Eesti arendusse.