Blogi
Coop Pank ja Velma Mööbel näevad ka kriisides võimalusi
Ettevõtlus ・ 19.10.2022
Velma mööbel on hinnatud tänu oma kvaliteedile ja kohalikule päritolule. „Kõik meie ettevõtte osanikud on eestlased ning kogu Velma toodang valmib samuti siinsamas Eestis. Firma kuulub kuuele eraisikule, kes kõik ettevõttes töötavad,“ rääkis selle asutaja ja tegevjuht Veljo Kiigemägi.
Kiigemägi on üles kasvanud Lääne-Virumaal väikeses kogukonnas Rakkes, ta on terve elu sporti armastanud. Nüüdki sõidab ta oma Ülenurme kodust igal hommikul 15 kilomeetrit rattaga Vahi tööstusparki, kus asub Velma Mööbel OÜ tootmishoone. „30 kilomeetrit päevas rattaga sõita on väga mõnus ja tervist kosutav. See annab aega omi mõtteid mõelda, kuid pakub võimalusi ka sotsiaalsuseks. Rattasadulas kohtan ikka ja jälle samal ajal samas kohas inimesi, kellega ma kunagi midagi rääkinud ei ole, kuid kellega alati tervitame. See tekitab mõnusa sooja tunde, kuulume ühte kogukonda,“ rääkis Kiigemägi.
Uued ruumid tõstavad efektiivsust
Vahi tööstuspargi mööblitehas, kus Kiigemägi iga päev tootmist ja ettevõtet juhib, valmis 2020. aasta märtsis. Uues hoones on kasutusel nüüdisaegsed ja energiasäästlikud lahendused. „Rakendame ventilatsioonisüsteemis suure kasuteguriga sagedusmuunduritega kontrollitavaid ventilaatoreid ning juhime aspiratsioonisüsteemi äratõmmet automaatsiibritega. Kõik see annab suure kokkuhoiu elektrienergia tarbimisel,“ rääkis ettevõtte juht.
Ta lisas, et varem asus nende tootmine kolmes kohas Tartu linnas, kuid nüüd mahub kogu tootmine ja ettevõtte kontor ühe katuse alla. „See on tõstnud oluliselt meie efektiivsust ja suurendanud ka meeskonnatunnet,“ kiitis Kiigemägi.
Uue, umbes 2600-ruutmeetrise netopinnaga hoone rajamist rahastasid Velma Mööbel OÜ ja kodumaine Coop Pank. Coop Pangas on Velma Mööbli personaalne ärikliendihaldur Merit Mängli, kes on samuti uut hoonet mitmel korral külastanud. „Seda on lausa imeline vaadata, millises heas sünergias ja koostöös selles tehases mööbli tootmine käib,“ rääkis ta.
Velma Mööblis töötab enam kui poolsada inimest ja nende seas on ka vähendatud töövõimega töötajaid. „Mõnikord nõuab see meilt ka lisapingutust: vähendatud töövõimega töötajate tööpäevad on lühemad ja neil kipub ka haiguspäevi rohkem olema. Kuid meil on hea meel, et saame pakkuda tööd inimestele, kes seda teha tahavad ning oleme omalt poolt püüdnud anda parima, et siin oleks kõigil võrdselt head võimalused,“ rääkis Kiigemägi.
Hea koostöö viib tulemusteni
Haldur Mängli tõi välja, et Kiigemägi on väga südamlik inimene ja tema ettevõtte maksekäitumine on väga eeskujulik ja korrektne. „See on väga tähtis, et ettevõtja räägiks meile oma ärist nii nagu see tegelikult on, sest nii saame pangana alati ka tulemuslikke lahendusi pakkuda. Näiteks Velma laenu puhul leidsime, et omafinantseeringu vähendamiseks oleks mõistlik kaasata ka KredExi tööstuslaen, see sobis kõigile osapooltele,“ lisas Mängli.
Ka Kiigemägi kiidab panga lahendustele orienteeritud lähenemist. „Olime juba varem saanud Coop Pangast liisingu oma kahveltõstukile ja tüübelmasinale, meie koostöö on sujunud väga hästi. Täidame iga päev ka rahvusvahelisi tellimusi, kuid kohaliku ettevõttena oleme alati eelistanud just kodumaiseid finantspartnereid. Nii jäävad meie ja ka meie partnerite tulud kohalikku majandust toetama,“ sõnas Kiigemägi.
Velma Mööbel toodab uues tehases kaasaegsete seadmetega mööbli erilahendusi äri- ja eraklientidele. Toodang müüakse nii Eesti kui ka Euroopa Liidu ja USA turule. Velma tuntuimad suurkliendid on Cleveron, Selver ja Embach Ehitus, kellest viimane ehitas valmis ka Velma tootmishoone.
Kõigil huvilistel on võimalik Velma mööbliga vahetult tutvuda Tartus Raatuse 18 asuvas salongis. Ettevõtte personali kuuluvad nii loomingulised projektijuhid, disainerid kui ka sisekujundajad, kes kõik aitavad kliendi ideedel ja soovidel teoks saada.
Kriisid pakuvad võimalusi
Kui 2020. aastal alanud tervisekriis andis suurima löögi eelkõige toitlustus- ja majutusettevõtetele, siis tegelikult puudutas see veel väga paljusid teisigi. Ka Kiigemägi tunnistab, et see aeg ei olnud ettevõttele kerge. „Kui lähemates riikides on meil kohapeal mööblipaigaldajad olemas, siis kaugemates sihtkohtades mitte. Esmased liikumispiirangud tervisekriisi alguses panid mitmed meie projektid korraks pausile. Sellele järgnesid Ukraina sõjast tingitud toorme tarneraskused. Mõistsime kiiresti, et peame edasi toimetamiseks endale korraliku laovaru tekitama ja see meil ka õnnestus. Osaliselt aitas seda tekitada ka Coop Pangast saadud arvelduskrediit.“
Nüüd on tootmishoone juurde valmimas vedelgaasi mahuti. Vedelgaasi plaanib ettevõte kütmiseks kasutada juhul, kui praegu sooja andva maagaasi tarne peaks katkema või selle hind ebamõistlikult kallinema. „Selles mahutis on piisav kogus vedelgaasi, et saaksime sellega vähemalt kuu aega hakkama,“ sõnas mööblitootja. Järgmiseks soovib Kiigemägi tootmise juurde rajada spetsiaalse katlamaja, kus saaks tootmisjäägid kalli utiliseerimise asemel ise energiaks muundada. Projekteerimisfaasis on ka päikesepark, millest tehas võiks tulevikus elektrienergiat saada.
„Sellised kiired muutused turul mõjutavad praktiliselt kõiki. Ent kui meie kohalikel ettevõtetel on kogenud ja kompetentsed juhid, siis suudetakse ka keerulistel aegadel õigeid otsuseid langetada ning oma jätkusuutlikkus kindlustada. Velma Mööbli juhtimist iseloomustab kaalutletud mõtlemine ja strateegiline vaade tulevikku. See on aidanud neil erinevaid majandustsükleid edukalt ületada juba mitukümmend aastat,“ rääkis Velma Mööbli ärikliendihaldur Merit Mängli.
„Olles iga päev erinevate ettevõtjatega otseses suhtluses saan neile lubada, et Coop Pank on nende jaoks olemas nii headel kui ka keerulistel aegadel,“ sõnas Mängli, ja jätkas: „Või nagu me pangas omavahel ütleme: sadagu vihma või paistku päike, oma klientidele me selga ei keera, sest nii hästi, kui läheb Eesti ettevõtetel, läheb ka meil ja Eesti majandusel tervikuna.
Jaga: