Blogi

Millised on kodulaenu tagasimakse võimalused?

Kodu ・ 08.04.2019

Kui sobiv uus eluase on välja valitud ja kaalud uue kodu ostmisel laenu võtmist, siis enne lepingu sõlmimist tasuks läbi mõelda iga väiksemgi detail. Sealhulgas kuupäev, millal soovid hakata laenumakseid tasuma, aga ka millised võimalused on tagasimakse graafiku ning laenu ennetähtaegsel tagasimaksel.

Tagasimakse kuupäev
Laenutaotluses saad ise määrata, millisel kuupäeval soovid hakata igal kuul laenumakseid tasuma. Laenulepingu alusel koostame laenugraafiku, kus on näha kõik tagasimaksete kuupäevad ja summad. Sinu ülesanne on hoolitseda selle eest, et Sinu Coop Panga kontol oleks vajalik summa olemas ja see läheb automaatselt seatud kuupäeval kontolt maha.

Laenugraafik
Kodulaenu tagasimaksegraafik võib olla koostatud kas annuiteetgraafiku või võrdse põhiosaga maksegraafikuna. Mille poolest need erinevad?

Annuiteetgraafiku järgi on kuumakse (st intressimakse koos laenumaksega) igas kuus ühesuurune kuni laenuperioodi lõpuni. Laenu algusperioodil koosneb see suuremas osas intressist, ent iga järgmise kuumaksega kasvab laenu enda osakaal. Intressi arvutamine toimib laenujäägilt. Võrdsete põhiosamaksetega graafikus on laen jagatud võrdseteks osadeks, millele lisandub intress. Et intressi arvutamine toimub laenujäägilt, muutub kuumakse tänu sellele iga kuuga väiksemaks.

Seega on annuiteetgraafiku eripära ühesuurused maksed kogu laenuperioodil ja kokkuvõttes suurem intressisumma. Fikseeritud põhiosamaksetega graafiku alusel on tagasimaksed laenuperioodi alguses suuremad, aga need vähenevad pidevalt ja kokkuvõttes tasud väiksema summa intresse.

Kui Sul on aga soov laenu tagasimaksmise asemel need summad näiteks investeerida või mõne aasta möödudes soovid sootuks kodu vahetada, siis tasub kindlasti neid mõtteid pangaga arutada. Lahendusena võivad sündida erigraafikud, kus igakuiselt tuleb tasuda vaid intresse.

Ennetähtaegne tagasimakse
Kui Sul tekib soov tagastada kogu laenusumma või osa sellest enne tähtaega, siis selleks pole vaja teha muud, kui laenuhaldurit soovist teavitada.

Kui soovid kodulaenu tagasimakse või muudes küsimustes meiega nõu pidada, siis Coop Panga laenuhaldurid on alati olemas - lepi kokku sobiv aeg ja asjatundlik nõustamine on alati käeulatuses.

Jaga:

Viimased postitused