Blogi

Peep Veedla: „Käsmu elanike väitel on nad oma ajaarvamise seadnud folgist folgini“

Hea teada ・ 15.07.2019

Viru Folgi korraldaja Peep Veedla on üks nendest Coop Panga klientidest, kes meid igapäevaselt inspireerib. Rääkisime Peebuga Viru Folgist ning teistest põnevatest tegemistest.

Kas elad linnas või maal?
Olen kahepaikne. Nädalavahetused veedan maakodus Lääne-Virumaal ja argipäevadel olen enamasti pealinnas „komandeeringus“. Maal on nii mõnus, et hea meelega ei liigukski sealt kuhugi. Aga linnas edeneb töötegemine paremini, sest siin pole ahvatlusi nagu maal. Ja kõikvõimalikud kohtumised ning koosolekud saab linnas olles väiksema ajakuluga tehtud.

Millest ja kuidas sündis Viru Folk?
Viru Folk sündis jätkuna aastatel 2000-2007 toimunud rattaretkedele „Kuidas elad, Soome?“, mille korraldamises osalesin. Viimasel, Lapimaal toimunud rattaretkel armusin Angelite kontserti kuulates folkmuusikasse ning asjad arenesid nii, et augustisse tekkinud tühiku täitiski alates 2008. aastast Viru Folk. Mõtte Viru Folki hakata korraldama käis välja poeg Villu, kellega tänaseni koos töötame.

Milline korraldatud folk on läbi aastate lemmik?
Kuidagi on kujunenud nii, et see festival, mida parasjagu korraldan, ongi lemmik. Elan teemasse niivõrd sisse, et aasta otsa olen konkreetse teema-aasta lainel. Praegu siis iiri lainel. Aga samamoodi olen olnud saami lainel ja Põhjala saarte lainel jne.

Kas aastate jooksul on festivali korraldades ette tulnud ka ekstreemseid olukordi?
Kõige ekstreemsem olukord oli aastal 2010, kui Viru Folgi viimase kontserdi kolmanda loo ajal otsustas loodus festivali enneaegselt lõpetada, lennutades minema lava katuse ning likvideerides tundideks Käsmust nii elektrivoolu kui ka telefonilevi. Korralik loputus muidugi veel lisaks.

Külastajad tormasid varju otsima või nautisid rahulikult kontserdi lõpuni?
Naudingust oli asi kaugel. Pigem sarnanes olukord kaosele. Igaüks püüdis päästa, mida päästa andis. Kauplejate telgid lendasid, vihma kätte jäid pillid ja helitehnika. Külastajad otsisid varju kust said, aga eks igaüks pidi pimedas suutma leida oma auto, et varjuda. Parklateni oli muidugi umbes kilomeeter astuda.

Kas Käsmu elanikud ootavad igasuvist Viru Folki?
Käsmu elanike väitel on nad oma ajaarvamise seadnud „folgist folgini“. Kui üks folk lõpeb, asutakse kohe järgmist ootama.

Kas festivali korraldades on tekkinud ka küsimusi, kuidas ja kust saavad külastajad sularaha välja võtta?
Jah, kindlasti. Esimestel aastatel oli meil festivalil kohal Pangabuss, kus oli pidevalt järjekord taga. Paraku lõpetati mingil hetkel selle teenuse pakkumine ning enam polegi Käsmus olnud kusagilt sularaha välja võtta. Lähim pangaautomaat asub Võsul. Kuna meil sõidab Võsu vahet festivalipäevadel tasuta buss, väljumisega iga poole tunni tagant, on sellega olnud võimalik Võsul käia sularaha võtmas.

Oled korraldanud ka 31 aastat Roheliste Rattaretke. Kust leiad veel ideid, kuhu sõita ja uutmoodi üritust korraldada?
Meie pisike Eesti on ometi nii suur, et sihtkohtadest puudust küll tundma ei pea. Näiteks tänavu sõitsime ju Muhumaal ja Ida-Saaremaal täiesti esimest korda. Järgmise aasta sihtkoht on Narva, mida külastasime 30 aastat tagasi. Aastatega on seal nii palju muutunud ja ka retkelised on suures osas vahetunud.

Sinu hobiks on linnuvaatlus – kas see huvi tekkis juba lapsepõlves?
Jah, esimesed ülestähendused rändlindude kevadise saabumise kohta olen teinud kümneaastaselt. 14-aastaselt hakkasin juba linde rõngastama ning aasta hiljem alustasin Eesti esimese linnuatlase välitöid.

Kas Sulle meeldib ka reisida? Mis on põnevaimad riigid, kuhu reisinud oled?
Minu lemmikud reisisihtkohad on ennekõike Põhjamaades ja saared on alati esimene valik. Just jaanipäeva eel sai külastatud Islandit, aga suurimaks lemmikuks on jäänud Fääri saared. Armsaks said ka Shetlandi saared ning kogu Šotimaa ja Iirimaa. Üks põnevamaid sihtkohti oli ka eelmise aasta suvel külastatud Man`i saar Iiri meres. Assoorid olid samuti muljetavaldavad ja ka Madeira. Kaugemast minevikust on kahtlemata põnevaim saareriik, kus olen käinud, Sri Lanka.

Milline on Sinu lemmik paik Eestimaal?
Vaieldamatuks lemmikuks on maakodu Lääne-Virumaal ning Kõrvemaa rabad ja laaned.

Millist paika soovitaksid Eestis sellel suvel kindlasti külastada?
Eks esimene soovitus ongi kindlasti Käsmu ja ajavahemik 9.-11. august. Viru Folgilt leiab igaüks kindlasti midagi positiivset. Ja kogu Lahemaa Rahvuspark on külastamist väärt.

Jaga:

Viimased postitused