Blogi

Kuidas pangast maakodu ostmiseks laenu saada

Kodu ・ 07.11.2019

Coop Panga erakliendi kinnisvara finantseerimise äriliini juht Karin Ossipova soovitab enne panga poole pöördumist mõelda läbi järgmised aspektid.

Elust maal unistavad inimesed väärtustavad turvalist looduslähedast keskkonda, värsket õhku ja suuremat privaatsust võrreldes linnaga. Sageli soovivad maale kolida väikeste lastega pered, kes pole jõudnud kapitali veel koguda ja vajavad kodu ostmiseks panga abi.

Mida kaugemal keskustest, seda suurem omafinantseeringu nõue
Tallinna ja Tartu lähistel võib väga heas korras kinnisvara ostuks laenu saada kuni 85% kinnisvara ostuhinna ulatuses ja KredExi käendusega kuni 90%), Valga lähistel tuleb oma raha investeerida vähemalt 30% kui mitte rohkem. Sageli ei soovi pangad ka KredExi käendust maamaja soetamisel pakkuda, kuid Coop Pank on selles osas paindlikum. Enne panka pöördumist tuleks läbi mõelda omafinantseeringu või lisatagatise võimalused.

Renoveerimine võib osutuda kulukaks
Kui on plaan soetada vanem, renoveerimist vajav maja, siis võib renoveerimismaksumus osutuda pea sama suureks või isegi suuremaks kui ostuhind. Kui tekib soov või vajadus maja müüa, siis turuhind ei pruugi katta pangalaenu ja tehtud investeeringuid. Seetõttu tuleks maamaja ost põhjalikult läbi kaalutleda ja teha pikaajaline investeering.

Põhjalik taustakontroll
Enne ostu sooritamist tuleb läbi mõelda, mis seisus on vara ja dokumentatsioon, näiteks kas ehitisregistri andmed vastavad tegelikkusele. Tasub küsida nõu ekspertidelt, kes oskavad hinnata, kui suuri investeeringuid võib vajada vara ja dokumentatsiooni korda seadmine. Pangalaenu taotlemiseks tuleks ka renoveerimisplaan läbi mõelda. Millise perioodi jooksul plaanitakse tööd ette võtta? Mida saab ise teha, milleks on vaja palgata spetsialistid? Sellest kõigest oleneb kogu projekti eelarve ja panga finantseerimishuvi.

Lisakulud ja logistika
Maja omamisega seotud kulud on suuremad kui korteril, alustades muruniidukist ja lõpetades nt saega, kui kinnistul ka mets hooldamist vajab. Kui varasem maja haldamise kogemus puudub, siis need kulud nõuavad hoolikat läbimõtlemist.

Arvestada tuleb ka perelogistikaga, sest linnast eemale kolimisega kaasneb lisakulutusi transpordile. Näiteks kuidas saavad lapsed lasteaeda ja kooli? Kui kodu jääb linnast kaugemale, siis kasvavad nii kütuse kui ka ajakulu. Maal elades on sõiduk pere jaoks hädavajalik. Kui autot eelnevalt ei olnud, tuleb maal elamise plaani kulude hulka arvestada nii selle ostmine kui ka ülalpidamiskulud.

Tööturg seab piiranguid
Kuigi tänapäeval on paljusid töid võimalik teha ka kodukontorist, siis on maal sobiva töökoha leidmine siiski keerulisem kui linnas. Samas on pangalaenu võttes kindla sissetuleku säilimine väga oluline. Kui töökoht jääb samaks, siis tuleb olla valmis pikemateks sõitudeks ja seda tasuks enne ostu langetamist mõnda aega katsetada. Hea oleks enne maakodu ostmist veenduda, et elu maal kõigile pereliikmetele sobib. Tehtud ostuotsust hiljem muuta võib olla väga keeruline, kui vara müügihinnast ei ole võimalik pangalaenu täies ulatuses tasuda.

Elu maal ei pea jääma unistuseks. Seda näitab ka Coop Panga viimase kahe aasta statistika – üle poole eluasemelaenudest on väljastatud maapiirkondade või väikelinnade kodude soetamiseks.

Jaga:

Viimased postitused