Blogi

Mõtle lapse tulevikule juba varajases eas

Rahatarkus ・ 07.03.2019

Lapsevanemate sooviks on pakkuda oma lapsele kõiki parimaid võimalusi, et lapse unistused saaksid teoks ning iseseisvumine kulgeks võimalikult mugavalt. Lapse tuleviku kindlustamisega on mõistlik alustada võimalikult varakult. Enne, kui kogumisega alustada, tasub kindlasti läbi mõelda, kui suur peaks olema lapse ellu astumiseks vajalik stardikapital. Kui suure summa oled valmis igakuiselt kõrvale panema ja milline on Sinu riskitaluvus?

Coop Panga lastehoius on üles ehitatud põhimõttel, et sinna kogunenud raha oleks abiks suuremate unistuste teostamiseks nagu ülikooli õpingud, reis või kodu soetamine. See on mugav ja turvaline viis raha kogumiseks, kuna sissemaksete aja ning suuruse saas ise valida ja kogunenud summa on riigi poolt tagatud.

Alusta varakult

Lapsele kogumisega tasub algust teha juba varakult – mida varem alustad, seda suurema summa jõuad lapsele stardikapitaliks koguda. Hoiuse saab avada kohe lapse esimesel eluaastal ning viimane võimalus selleks on 15-ndal sünnipäeval. Hoiusesse panustatava summa on saab ise valida ja seda vastavalt võimalustele igakuiselt või ühekordsete sissemaksetega suurendada. Kõige lihtsam ja mugavam viis kogumiseks on kindlasti tehes seda igakuiste sissemaksetena lastehoiusele. Piisab ka väikestest sissemaksetest, millest ajapikku koguneb kokku suur summa. Vaata, kui suur võiks olla igakuise sissemakse suurus, et lepingu lõpptähtajaks oleks kogunenud soovitud summa. Kindlasti tasub aeg-ajalt sissemakstav summa üle vaadata, seda saab teha kogu lepingu perioodi jooksul.

Lisaks lapsevanematele saavad hoiusele igal ajal ja ükskõik mis summas raha juurde kanda nii vanemad, vanavanemad, laps ise kui ka kõik teised. Näiteks võib paluda sinna kanda sünnipäevakingitused.

Kui reeglina ei ole pikemaajaliselt tähtajalisele hoiusele pandud summat võimalik lepingu kehtivuse ajal ilma lepingut katkestamata kasutada, siis lastehoiusele kogunenud summat saab ka vajadusel kasutada. Lapse 7-, 10- või 15-aastaseks saamisel võimalik tema sünnipäevakuu jooksul hoiusel olevat raha välja võtta ilma lepingut katkestamata. Ainuke tingimus on, et hoius on väljamakse tegemise hetkeks kehtinud vähemalt kolm aastat. Nii saab vajadusel juba kogunenud summat kasutada esimese telefoni, arvuti või mõne muu vajaliku asja ostuks.

Kasvata nutikalt

Selleks, et alustamine oleks lihtne, kannab lastehoiuse avamisel Coop Pank omaltpoolt hoiusele stardiraha 50 eurot.

Lisaks teenib hoius kõrget tulu – 2% aastas. Mida suurema algkapitali kasvama paned, seda suurem on ka teenitud tulu. Kui reeglina on hoiusele makstav intress seotud hoiustamisperioodi ja sissemakstava summaga, siis lastehoiusele makstav intress on alati 2% olenemata, kui kaua ja suur summa on jõudnud hoiusele koguneda.

Kogunenud intressid kantakse igakuiselt lastehoiusele – nii suureneb väljamakstud intresside võrra igakuiselt hoiustatud summa ehk juba väljamakstud intressid hakkavad järgmisel kuul uuesti intressi teenima.

Enamik pankade lastele suunatud kogumislahendused on suuremal või vähemal määral seotud investeerimisriskiga ja on seega mõjutatud väärtpaberiturul toimuvast. Arvestada tuleb, et kogunev summa võib ajas nii kasvada kui ka kahaneda, seetõttu tasub alati eelnevalt kaaluda, kui suurt riski oled lapsele kogumisel valmis võtma. Lisaks peab investeerimisriskiga toodete puhul arvestama ka täiendavate tasudega (näiteks igakuised portfelli haldustasud, osakute soetamisega seotud teenustasusid jms).

Coop Panga lastehoius on riskivaba kogumislahendus. Hoius teenib arvestavat tulu ilma täiendavate lisakuludeta. Lepingu sõlmimisega ei kaasne täiendavaid tasusid, samuti ei kaasne igakuiseid haldustasusid. Hoiusele sissemakstud summa on kaitstud ning ei sõltu muutustest väärtpaberiturgudel ning hoiusele makstav intress on fikseeritud. Lisaks on lastehoius sarnaselt teistele hoiustele riiklikult tagatud. See tähendab, et hoiusele kogunenud summa on lisaks ka riiklikult kuni 100 000 euro ulatuses tagatud.

Kaalu erinevaid võimalusi, kogu nutikalt ja tee algust kogumisega juba täna – nii astud suure sammu lapse tuleviku unistuste elluviimisele lähemale.

Jaga:

Viimased postitused