Skip to main content

Dear customer! There is an increase in SMS fraud with fraudsters trying to gain access to the bank accounts of clients. If in doubt, do not open web addresses sent by the SMS. Read more here.

Kui palju reisile sularaha kaasa võtta?

Iga kaugemale ja pikemale reisile minev inimene mõtleb ilmselt kohvrit pakkides ka küsimusele – kas reisil piisab pangakaardist või kui palju ja millises rahaühikus sularaha kaasa varuda?

Ilma sularahata ilmselt hakkama ei saa, kuid kogu reisiraha pole ka tark kaasas tassida – pangakaartidega saab järjest enam maksta ja sularaha välismaal väljavõtmiseks on olemas soodsaid võimalusi.

Kus võib välismaal sularaha vaja minna?
Väga paljudes kohtades saab kaardiga maksta ja see on tõesti mugav lahendus, aga… Aga on palju kohti, kus seda teha ei saa. Näiteks tavalised toiduturud, kus tutvud kohalike toitudega või siis ööturud, kus müüakse kõikvõimalikku põnevat kraami. Seal eelistavad müüjad alati sularahas kauplemist, paljudes kohtades ei olegi võimalust kaardimakseks. Samuti võib lausa Euroopa linnades tulla ette olukordi, kus kaardimaksel on summa piir ees ja näiteks alla 20-euroste ostude eest kaardiga tasuda ei saa. Kaardiga maksmine võib osutuda probleemseks ka lihtsamate transpordivõimalustega – seda võib kogeda just Aasias, aga ilmselt ka kõikjal mujal. Samuti on väga tore teeninduse eest jootraha jätta. Mitmel pool Ameerikas nähakse teenindaja jootrahata jätmist kui väga suurt ebaviisakust.

Maailmas on ka palju riike, kus raha lugemise asemel on lihtsam mõõta neid sentimeetrites või kaaludes. Näiteks Tansaanias või Indoneesias on euro kurss selline, et paari sõbraga tavalisele õhtusöögile minnes pead võtma raha kaasa sentimeetri või kaks. Panka või sularahaautomaadi juurde minnes tasub kaasa võtta juba suurem kott. Sellistes riikides on üsna mõeldamatu kanda kogu reisiraha endaga püsivalt kaasas isegi vaatamata asjaolule, et rahast punnitav püksitasku teeb tuju heaks.

Kogu reisiraha kaasa võttes on esimene mure kindlasti turvalisus. Paratamatult tekib turistina olukordi, kus ei saa 100% ohvriks langemist vältida ja suurem summa seljakotis tundub kurjategijatele huvipakkuv võimalus. Taskuvargused nii lennukis, tänaval kui ka kohvikus, vargused hotellitoas või röövimised käivad paraku reisimisega kaasas. Seega võttes pangakaardiga reisi ajal välja ainult lähemal ajal vajamineva summa on kindlasti parem mõte.

Kui Eestist ei ole võimalik kohalikku raha vahetada ja Sa arveldad Coop Panga Rändrahnu paketis, millega on tasuta sularaha väljamakse kõikide pankade sularahaautomaatidest üle maailma, siis ei ole oluline suuremat summat kaasa võtta ja vajaminev raha võib olla pangakontol.

Parim reisikaaslane on Rändrahn
Kui hindad oma aega ja soovid reisimisel vajalikke toimetusi teha võimalikult kiiresti ja lihtsalt, siis Rändrahnu paketi väga suur pluss on see, et Sa ei pea enam sobiva pangaautomaadi otsimisele aega kulutama ega mõtlema sellele, kui palju sularaha väljavõtmine maksma läheb. Paketi kuutasus sisaldub sularaha väljavõtmine ilma lisatasuta ükskõik millise panga automaadist nii Eestis kui ka välismaal ja välisvaluutas tehinguid tehes ei lisandu konverteerimistasu. Maksad kindla kuutasu 4,99 eurot ja saad kaarti kasutada kõikjal üle kogu maailma ilma lisatasudeta.

Lisaks tasuta sularaha väljavõtmisele annab Rändrahn eelise ka internetiostjale – paketi kasutajale ei lisandu konverteerimistasusid teises valuutas internetipoodides ostusid tehes. Teiste Eestis tegutsevate pankade puhul on konverteerimistasu kuni 2% ostusummalt, mis tähendab, et kohalikus vääringus 100-eurose ostu puhul tuleb lisaks maksta kuni 2 eurot.

Rändrahnu tingimuste kohaselt peab kõigi nende eeliste saamiseks selle kasutaja tegema kahe eelneva kuu jooksul Eestis 200 euro eest kaardimakseid või sularahatehinguid. Seega ei sobi kaart püsivalt välismaal elavale inimesele. Samas, kui arveldad Eestis vähemalt kahe kuu jooksul, aga viibid ka välismaal, siis ei valmista selle tingimuse täitmine mingit probleemi.

Siiski tuleb meeles pidada, et välismaal kohalike pankade teenustasusid alati vältida ei õnnestu. Rändrahnu kliendi on pank teinud priiks küll kõikidest nendest tasudest, mis on kaardiväljastaja panga reguleerida, aga osa välismaa sularahaautomaatide operaatoreid lisavad näiteks sularahaautomaadist raha võtmisel omapoolse teenustasu ja sellest pole vaba ka Coop Panga klient. Levinud on lisatasud näiteks Kagu-Aasias ja Põhja-Ameerikas. Enamasti selliseid teenustasusid aga ei lisata ja reeglina kuvatakse sularahaautomaadis kliendile enne tehingu teostamist ka selle kohta vastav info.

Välismaal ilma sularahata küll hakkama ei saa, kuid kogu reisiraha pole samuti mõistlik korraga välja võtta. Coop Panga arvelduspaketi Rändrahnu näol olemas võimalus sularaha soodsalt välja võtta kõikidest pangaautomaatidest üle maailma ja see muudab reisimise palju lihtsamaks ning mugavamaks.

Share

Other posts

When should you take out a small loan – and when shouldn’t you?

These days, consumer credit comes in all shapes and sizes, from charge accounts to classic micro loans. Borrowers are just as different, in both their attitudes to credit and the reasons they want or need it. Below we highlight some of the circumstances under which people take out consumer loans – and when you should think twice before doing so.