Skip to main content

Dear customer! There is an increase in SMS fraud with fraudsters trying to gain access to the bank accounts of clients. If in doubt, do not open web addresses sent by the SMS. Read more here.

Kaarel Nurmsalu: lapsele tuleb rahaga ümberkäimist õpetada juba varakult

Sarnaselt tuhandete teiste lapsevanematega saatis ka endine tippsportlane Kaarel Nurmsalu tänavu oma lapse esimesse klassi. Selleks, et koolitarkuse kõrval saaks õppida ka rahatarkust, hakkas Nurmsalu juba kevadel oma poja kontole regulaarselt taskuraha kandma.

Sarnaselt tuhandete teiste lapsevanematega saatis ka endine tippsportlane Kaarel Nurmsalu tänavu oma lapse esimesse klassi. Selleks, et koolitarkuse kõrval saaks õppida ka rahatarkust, hakkas Nurmsalu juba kevadel oma poja kontole regulaarselt taskuraha kandma.

„Otsustasin lähtuda vormelilegendi Michael Schumacheri põhimõttest, et lapsele ei ole mõistlik palju taskuraha anda. Taskuraha peamine eesmärk on õpetada lapsele rahaga arukalt ümber käima ja hindu võrdlema. Soovin, et mu laps mõistaks, et raha ei kasva puu otsas,“ rääkis Nurmsalu.

„Väidetavalt andis Schumacher 2005. aastal oma lastele taskurahaks kaks eurot nädalas, et nad saaksid endale midagi meelepärast osta või selle tallele panna. Kahjuks või õnneks mina päris nii karm ei ole ja mis siin salata, elu on vahepeal ka kallimaks läinud. Otsustasin, et minu lapsel võiks olla päevaks niipalju raha, et ta saaks endale koolis ise väikese vahepala ja joogi osta. Kuna mul puudub veel selge ettekujutus, kui palju selline komplekt koolis maksab, panin esialgu tema kaardimaksete limiidiks neli eurot päevas. Leppisime lapsega kokku, et taskuraha, mida ta ära ei kuluta jääb tema pangakontole, et ta saaks ka kogumist harjutada ning hiljem suuremaid oste planeerida.“

Nurmsalu hakkas lapse pangakontole regulaarselt taskuraha kandma juba mai kuus ja tõdeb, et suve jooksul pole laps oma raha kuigi palju kulutanud. „Alates maikuust on ta suutnud päris tõsiselt koguda. Suve jooksul kulutas ta vaid 5 eurot ja 48 senti, sest tal oli sel perioodil kodus ja vanavanemate juures kõik olemas ning ta otsustas lisanäkkidele kulutamise asemel taskuraha alles hoida,“ selgitas Nurmsalu.

Kuna endine tippsportlane on ise Coop Panga klient ja ka töötab seal ka tootejuhina, siis avas ta ka lapsele arvelduskonto just selles kodumaises pangas. „Siin on olemas kõik võimalused, mida me vajame ning saan interneti- või mobiilipangas mugavalt tema tehingutel ka ise silma peal hoida. Loomulikult rääkisime pangakaarti üle andes pojaga ka sellest, et ta peab oma PIN-koodi pähe õppima ja seda ei tohi kellegagi jagada. Kuigi Coop Panga mobiiliäpist saab igaüks ka ise mugavalt oma kaardi PIN-koodi vaadata, siis äpi kasutamist otsustasime õpetada talle alles sügisel.“

Nurmsalu teab, et koolis käival lapsel võib ette tulla ka olukordi, mil ta vajab sularaha. „Kuigi Coop Panga kaardiga saab sularaha tasuta välja võtta absoluutselt kõigist sularahaautomaatidest üle Eesti ja ka kõigist Coopi kaupluste kassadest, siis selle toimingu harjutamine on meil samuti alles ees. Soovisime liikuda samm-sammult ja tutvustada talle erinevaid võimalusi aegamisi. Praegu selgitasime eelkõige seda, et pangakaart annab ligipääsu tema rahale ja kaarti tuleb hoida sama hoolsalt kui paberraha või münte. Kindlasti vajab see kooliaasta jooksul veel ka üle kordamist, kuid üldiselt on meil abikaasaga süda rahul, et isegi kui pangakaart peaks kaotsi minema, siis lapse taskuraha ega säästud pole ohus.“

Nurmsalu lisas, et peavad abikaasaga mõlemad väga oluliseks seda, et nende laps mõistaks, et raha ei ole midagi iseenesest mõistetavat. „Ühelt poolt me soovime, et tal oleks regulaarne taskuraha, mille abil ta õpib iseseisvust ja valikute tegemist ning teiselt poolt me tahame iga aastaga ühe rohkem õpetada ka seda, et raha ei tule niisama ning raha saamiseks tuleb tööd teha ja pingutada. Samuti soovime, et rahast rääkimine ei oleks meie peres tabu ning saaksime nii tema kui ka pere suuremaid rahalisi otsuseid alati avatult analüüsida.“

Share

Other posts

When should you take out a small loan – and when shouldn’t you?

These days, consumer credit comes in all shapes and sizes, from charge accounts to classic micro loans. Borrowers are just as different, in both their attitudes to credit and the reasons they want or need it. Below we highlight some of the circumstances under which people take out consumer loans – and when you should think twice before doing so.